Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 15 listopada 2013 r., sygn. II SA/Kr 1057/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Krystyna Daniel Sędziowie : WSA Waldemar Michaldo (spr.) WSA Agnieszka Nawara-Dubiel Protokolant : Małgorzata Piwowar po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 listopada 2013 r. sprawy ze skargi R.K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia 28 maja 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. na rzecz skarżącego R.K. kwotę 200 zł ( słownie: dwieście złotych ) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia[...] lutego 2010 r. znak [...]Prezydent Miasta K. po rozpatrzeniu wniosku T.S. i E.J.-S. z dnia 15.01.2010 r., w sprawie ustalenia warunków zabudowy dla zamierzenia inwestycyjnego p.n.: "Zmiana sposobu użytkowania lokali mieszkalnych na cele usługowo-handlowe i rekreacyjne w budynku mieszkalnym jednorodzinnym w zabudowie szeregowej na działce nr [...]j w K. " - umorzył postępowanie w ww. sprawie.

W podstawie prawnej rozstrzygnięcia powołano art. 105 § 1 w zw. z art. 104 §1 kodeksu postępowania administracyjnego (Dz. U. 2000r. nr 98 poz. 1071 ze zm.) - zwany dalej w k.p.a..

W uzasadnieniu powyższej decyzji organ powołując treść art. 59 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. 2003 r., Nr 80, poz. 717 ze zm.) - zwana dalej ustawą -stwierdził, że z uwagi na to, że wnioskowana zmiana sposobu użytkowania lokali mieszkalnych wiąże się z koniecznością przeprowadzenia robót budowlanych (adaptacyjnych i innych), art. 50 ust. 2 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu odnoszący się do sytuacji, w której roboty budowlane będą prowadzone, powinien być stosowany wprost i w całości. Aby można było mówić o konieczności wydania decyzji ustalającej warunki zabudowy konieczne jest łączne zrealizowanie przesłanek wskazanych w art. 50 ust. 2 pkt. 1 ustawy, to znaczy zamierzenie inwestycyjne musi powodować zmianę zagospodarowania terenu i zmianę sposobu użytkowania, oraz zmianę formy architektonicznej. Nie zrealizowanie chociażby jednej z tych przesłanek powoduje brak wymogu ustalenia warunków zabudowy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00