Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 27 listopada 2013 r., sygn. II SA/Gd 692/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Janina Guść Sędziowie: Sędzia WSA Wanda Antończyk Sędzia WSA Mariola Jaroszewska (spr.) Protokolant: Starszy sekretarz sądowy Agnieszka Szczepkowska po rozpoznaniu w dniu 27 listopada 2013 r. w Gdańsku na rozprawie sprawy ze skargi R. H. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 18 czerwca 2013 r., nr [...] w przedmiocie nakazu usunięcia odpadów oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia 18 czerwca 2013 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy decyzję Wójta Gminy z dnia 25 kwietnia 2013 r. w przedmiocie nałożenia obowiązku niezwłocznego usunięcia odpadów z miejsca nieprzeznaczonego do ich składowania lub magazynowania.

Decyzją z dnia 25 kwietnia 2013 r. Wójt Gminy, działając na podstawie art. 26 ust 1, 2 i 6 w związku z art. 3 ust. 1 pkt 19 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2013 r., poz. 21) nakazał R. H. usunięcie z działki nr [[...]], obręb W. zgromadzonych na niej odpadów w ilości około 4 200 Mg, w postaci niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych (kod 20 30 01), zmieszanych odpadów z betonu, gruzu ceglanego, odpadowych materiałów ceramicznych i elementów wyposażenia (kod 17 01 07), oraz materiałów konstrukcyjnych zawierających azbest (kod 17 06 05), w terminie 6 miesięcy od dnia otrzymania decyzji, poprzez zawarcie umowy na usunięcie odpadów i ich transport do miejsca unieszkodliwiania lub odzysku z przedsiębiorcą posiadającym stosowne zezwolenie.

Organ pierwszej instancji ustalił, że podmiotem władającym działką nr [[...]] jest A. Pismem z dnia 25 lipca 2012 r. A. wskazała, że nie wytworzyła oraz nie jest posiadaczem przedmiotowych odpadów. Do pisma dołączony został raport B., z którego wynika, że odpady znajdują się na nielegalnym składowisku przez co najmniej 10 lat.

Na podstawie danych z ewidencji gruntów ustalono, że właścicielem nieruchomości jest R. H., który po zawiadomieniu o wszczęciu postępowania podał, że kupił działkę nr [[...]] od C. Sprzedaż miała miejsce w roku 2008, a nowy właściciel nie miał informacji o zgromadzonych na nieruchomości odpadach. W późniejszym okresie nigdy nie natrafił na istniejące wcześniej składowisko. Stwierdził też, że nie wytworzył odpadów, w związku z czym organ pierwszej instancji powinien ustalić tożsamość podmiotu, który może zostać uznany za wytwórcę. C. podała natomiast, że nie jest w stanie stwierdzić, kto mógł zanieczyścić działkę nr [[...]]. Ze zleconej przez organ ekspertyzy D. wynika, że dokładne określenie czasu zalegania odpadów nie jest możliwe, jednak stopień ich zmineralizowania świadczy o długotrwałym zaleganiu w gruncie: od kilku do kilkunastu lat.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00