Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 9 października 2013 r., sygn. II SA/Po 674/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Drzazga Sędziowie Sędzia WSA Wiesława Batorowicz (spr.) Sędzia WSA Edyta Podrazik Protokolant st.sekr.sąd. Mariola Kaczmarek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 października 2013 r. sprawy ze skargi J. B. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] kwietnia 2013 r. Nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania uprawnień do świadczenia pieniężnego; I. uchyla zaskarżoną decyzję, II. zasądza od Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych na rzecz skarżącego kwotę 100,- (sto) złotych tytułem zwrotu kosztów sądowych, III. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] kwietnia 2013 r. nr [...]. Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (dalej: Kierownik UdSKiOR), po rozpoznaniu wniosku J. B. o ponowne rozpatrzenie sprawy, utrzymał w mocy decyzję własną z dnia [...] 2013 r. nr [...]. W podstawie prawnej decyzji organ powołał art. 2 pkt 2 lit. a, art. 3 ust. 1 i art. 4 ust. 1, 2 i 4 ustawy z dnia 31 maja 1996 r. o świadczeniu pieniężnym przysługującym osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich (Dz.U. nr 87, poz. 395 ze zm. - dalej: ustawa o świadczeniu pieniężnym).

Utrzymaną w mocy decyzją z dnia [...] 2013 r. Kierownik UdSKiOR przyznał stronie uprawnienie do świadczenia pieniężnego w wymiarze 10 pełnych miesięcy (od lipca 1944 r. do kwietnia 1945 r.), z jednoczesną odmową przyznania uprawnienia do świadczenia w pozostałym okresie objętym wnioskiem. Za deportację do pracy przymusowej organ uznał wywiezienie wnioskodawcy wraz z rodziną w okresie od lipca 1944 r. do kwietnia 1945 r. na terytorium III Rzeszy do miejscowości [...], [...] (obecnie [...], powiat [...]). Odmowa przyznania świadczenia za czas pobytu i pracy w [...] została umotywowana brakiem dowodów, że przesiedlenie do tej miejscowości z pobliskiej wsi [...] miało charakter deportacji do pracy przymusowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00