Wyrok WSA w Łodzi z dnia 6 kwietnia 2011 r., sygn. II SA/Łd 159/11
Dnia 6 kwietnia 2011 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Sławomir Wojciechowski (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Renata Kubot-Szustowska Sędzia WSA Czesława Nowak-Kolczyńska Protokolant asystent sędziego Marcelina Chmielecka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 kwietnia 2011 roku sprawy ze skargi M. W. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania uprawnień do świadczenia pieniężnego 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] nr [...]; 2. zasądza od Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych na rzecz skarżącego M. W. kwotę 100 (sto) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
M. W. w dniu 30 września 2010 roku zwrócił się do Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z wnioskiem o przyznanie uprawnienia do świadczenia pieniężnego z tytułu deportacji do pracy przymusowej. W uzasadnieniu podniósł, iż urodził się w obozie w Z. w dniu 11 maja 1943 roku, lecz akt urodzenia sporządzono po wyjściu z obozu w dzisiejszym P. (dawna nazwa K.). Skarżący wskazał, że jego matka wraz z rodzicami w maju 1941 roku została wysiedlona z domu w Z. do obozu przesiedleńczego w K., po około miesiącu zostali oni deportowani do K. (obecnie P.), gdzie matka skarżącego zawarła związek małżeński z ojcem skarżącego, który należał do ruchu oporu. Następnie matka skarżącego "zostawiła rodziców i z mężem poszła do wsi, zamieszkała u ludzi o nazwisku M. S. (...) 31 marca 1943 r. Niemcy otoczyli całą wieś, wszystkich mieszkańców aresztowali i zamknęli w obozie w Z. W tym obozie ja się urodziłem."
Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych decyzją z dnia [...] roku nr [...] na podstawie art. 1 ust. 1 oraz art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 31 maja 1996 roku o świadczeniu pieniężnym przysługującym osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich (Dz.U. z 1996 roku, Nr 87, poz. 395) odmówił przyznania M. W. uprawnienia do świadczenia z tytułu deportacji do pracy przymusowej. Organ uznał, że materiał dowodowy nie jest wystarczający do wydania decyzji pozytywnej w sprawie, a strona nie przedstawiła w określonym terminie wymaganych przez Urząd dokumentów potwierdzających wskazany we wniosku okres i rodzaj represji.