Orzeczenie
Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 9 października 2013 r., sygn. I SA/Gd 800/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Gorzeń, Sędziowie Sędzia WSA Krzysztof Przasnyski, Sędzia WSA Irena Wesołowska (spr.), Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Beata Jarecka, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 9 października 2013 r. sprawy ze skargi P.B. na postanowienie Ministra Finansów z dnia 10 kwietnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie interpretacji indywidualnej w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę.
Uzasadnienie
W dniu 17 stycznia 2013. został złożony przez P. B. do Ministra Finansów wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie sposobu udokumentowania nabycia towaru używanego od podmiotów nie będących podatnikami podatku od towarów i usług oraz obowiązku posiadania pisemnej umowy w związku z tymi nabyciami w celu możliwości zastosowania opodatkowania dostawy towaru na zasadzie art. 120 ustawy o podatku od towarów i usług.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Od dnia 1 stycznia 2010 r. wnioskodawca prowadzi indywidualną działalność gospodarczą. Podstawowym przedmiotem działalności jest sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet (PKD 47.91.Z). Faktycznie wnioskodawca handluje używanym sprzętem audio oraz związanymi z tym akcesoriami (np. piloty, okablowanie), w dużej mierze poprzez portal aukcyjny "A". Towary (sprzęt) nabywa od krajowych osób fizycznych niebędących z tytułu tej sprzedaży podatnikami podatku od towarów i usług, za pośrednictwem portali aukcyjnych (głównie "A") i ogłoszeń (np. prasowych). Często nabycie następuje na odległość, tj. bez osobistego kontaktu ze sprzedającym, a więc nie ma możliwości sporządzenia pisemnej umowy sprzedaży. Sprzęt jest dostarczany za pośrednictwem Poczty lub firmy kurierskiej. Zapłaty dokonuje najczęściej przelewem bankowym, rzadziej płaci dostawy przy odbiorze sprzętu (paczka pobraniowa). Sprzedawcę identyfikuje po danych z portalu aukcyjnego/ogłoszenia, danych z przelewu ceny towaru i nadawcy przesyłki. Nabyte rzeczy wnioskodawca czyści, konserwuje, w razie konieczności naprawia, a następnie sprzedaje. W zakresie podatku od towarów i usług wnioskodawca korzysta ze zwolnienia podmiotowego określonego, zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Jeśli przekroczyłby w przyszłości limit zwolnienia podmiotowego, dokonywaną sprzedaż chciałby opodatkowywać na zasadzie art. 120 ust. 4 ww. ustawy, tj. podstawą opodatkowania miałaby być marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszoną o kwotę podatku.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right