Wyrok WSA w Łodzi z dnia 9 października 2012 r., sygn. I SA/Łd 1036/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Bartosz Wojciechowski (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Bogusław Klimowicz Sędzia WSA Joanna Tarno Protokolant: Asystent sędziego Paweł Pijewski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 października 2012 r. sprawy ze skargi A Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w O. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie wniosku o udzielenie pisemnej indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie podatku od towarów i usług oddala skargę.
Uzasadnienie
Dyrektor Izby Skarbowej w Ł., działając z upoważnienia Ministra Finansów, postanowieniem z [...] nr [...] utrzymał w mocy własne postanowienie z [...] znak [...] o odmowie wszczęcia postępowania w sprawie wniosku A spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w Opocznie o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług.
W uzasadnieniu organ podatkowy wyjaśnił, że z przedstawionego we wniosku o udzielenie interpretacji zdarzenia przyszłego wynikało, że wnioskodawca zamierza zawrzeć umowę z podatnikiem (czynnym) polskiego podatku VAT, której przedmiotem będzie wyprodukowanie przez kontrahenta ruchomych tablic wolnostojących oraz banerów, które następnie będą nanoszone na ruchome tablice (tworzące razem tzw. ekspozycje reklamowe), a następnie ich montaż na nieruchomościach niebędących własnością żadnej ze stron umowy, położonych na terenie Słowacji oraz Czech. Ekspozycje reklamowe będą stanowiły własność wnioskodawcy, zaś sposób ich montażu nie będzie powodował, że staną się częściami składowymi nieruchomości. W dalszej części wniosku podatnik wskazał, że jest zainteresowany wykonaniem przez kontrahenta wszystkich wskazanych wyżej czynności łącznie stąd traktuje je jako całość gospodarczą stanowiącą jedną transakcję dla celów VAT tj. jedną usługę. Kontrahent wnioskodawcy zamierza wystawić fakturę VAT dokumentującą wykonanie opisanych wyżej usług z wykazanym na niej podatkiem VAT. W związku z powyższym, strony w umowie przewidują, że w przypadku uzyskania interpretacji indywidualnej, z której wynikać będzie, że usługa świadczona przez kontrahenta wykonywana jest poza terytorium Polski, kontrahent skoryguje wystawione faktury VAT z wykazanym podatkiem VAT oraz zwróci wnioskodawcy zapłacony przez niego podatek VAT.