Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 9 lipca 2013 r., sygn. I SA/Wr 455/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Maria Tkacz-Rutkowska (sprawozdawca), Sędziowie: Sędzia WSA Katarzyna Borońska, Sędzia WSA Tomasz Świetlikowski, Protokolant: Marcin Kuliś, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 27 czerwca 2013 r. sprawy ze skargi A. S.A. z siedzibą w L. na interpretację indywidualną Prezydenta Miasta L. z dnia 29 października 2012 r. nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości oddala skargę.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi A S.A. z siedzibą w L. (dalej: spółka, strona, wnioskodawca) jest wydana w dnia [...] października 2012 r. w przez Prezydenta Miasta L. w indywidualnej sprawie interpretacja przepisów prawa podatkowego (interpretacja indywidualna).

Z opisanego we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego wynika, że spółka jest deweloperem i w ramach działalności gospodarczej zajmuje się m. in. organizacją budowy domów, obiektów biurowych i handlowych oraz wynajmem powierzchni użytkowych. Działalność prowadzi na terenie miasta L. W latach 2007-2009 spółka korzystała z pomocy horyzontalnej, polegającej na zwolnieniu z podatku od nieruchomości, przyznanej na podstawie uchwały nr XL/409/05 Rady Miejskiej L. z dnia 18 listopada 2005 r. w sprawie przyjęcia Programu pomocy horyzontalnej na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw na terenie miasta L. (Dz. Woj. Dolnośląskiego z 2005 r., nr 255, poz. 4316 - dalej: Uchwała) Spółka ma też prawo do korzystania z tej pomocy w latach kolejnych. Pomoc horyzontalną przyznano spółce w związku z tym, że nabyła, celem prowadzenia działalności gospodarczej na terenie miasta L., szereg działek gruntu (niezabudowanych, zabudowanych) wraz ze znajdującymi się na nich budynkami i budowlami. Następnie poczyniła znaczne nakłady na posiadane na terenie miasta L. nieruchomości, w szczególności rozpoczęła budowę galerii handlowej, w której obecnie prowadzi działalność operacyjną. Przed rozpoczęciem planowanej inwestycji spółka w dniu 14 grudnia 2006 r. złożyła do Prezydenta Miasta L. wnioski o zwolnienie z podatku od nieruchomości w 2007 r. położonych w L. i nalężących do spółki następujących działek gruntu: nr [...], nr [...], nr [...], [...] (ul. [...]), nr [...] (ul. {), nr [...] (ul. [...]) i nr [...] (ul. [...]). Podstawą zwolnienia z podatku od nieruchomości, o które wnosiła spółka, był § 1 ww. uchwały Rady Miasta L., stanowiący że zwalnia się od podatku od nieruchomości na okres 5 lat (...) nieruchomości lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz grunty pod tymi nieruchomościami, będące w posiadaniu podatników dokonujących nowych inwestycji. Przy czym nową inwestycją, zgodnie z § 2 ust. 1 ww. Uchwały, są związane z rozbudową przedsiębiorstwa poniesione nakłady finansowe w środki trwałe.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00