Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 27 listopada 2008 r., sygn. I SA/Go 876/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dariusz Skupień Sędziowie Sędzia WSA Jacek Jaśkiewicz Sędzia WSA Krystyna Skowrońska - Pastuszko (spr.) Protokolant Asystent sędziego Aleksandra Kosiecka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 listopada 2008 r. sprawy ze skargi Prokuratora Okręgowego na uchwałę Nr [...] Rady Miejskiej z dnia [...] r. w sprawie ustalenia wysokości i zasad poboru podatku od nieruchomości, opłaty od posiadania psów i opłaty targowej na rok 2008 stwierdza nieważność § 2 ust. 2 zaskarżonej uchwały

Uzasadnienie

Prokurator Okręgowy zaskarżył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim uchwałę Nr IX/80/07 Rady Miejskiej z dnia [...] października 2007 r. w sprawie ustalania wysokości i zasad poboru podatku od nieruchomości , opłaty od posiadania psów i opłaty targowej na rok 2008 (Dz.Urz. Woj. Nr 119, poz.1584) w części obejmującej § 2 ust. 2 tej uchwały. Zarzut dotyczył rażącego naruszenie prawa - art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 roku o podatkach i opłatach lokalnych ( Dz. U. z 2006 r. Nr 121, poz. 844 ze zm.) przez ustanowienie w § 2 ust. 2 skarżonej uchwały ulgi w wysokości 37 % w zobowiązaniu podatkowym w podatku od nieruchomości z tytułu posiadania budynków lub ich części dla emerytów i rencistów , dla których emerytura lub renta stanowi jedyne źródło utrzymania, pomimo braku kompetencji do stosowania ulg podatkowych oraz do ustanawiania zwolnień podatkowych o charakterze podmiotowym.

W związku z powyższym , na podstawie art. 147 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. Nr 153, poz. 1270 ze zm. , zwanej P.p.s.a.) , Prokurator wniósł o stwierdzenie nieważności zaskarżonej uchwały w części dotyczącej § 2 ust. 2 .

W uzasadnieniu podał, że jako podstawę prawną uchwały wskazano art. 18 ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym oraz art. 5 ust. 1, art. 7 ust. 3, art. 15 pkt 1,2,3,4, art. 18a ust. 1 i art. 19 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych. Skarżący wskazał , że w § 2 ust. 1 uchwały postanowiono, iż zwalnia się z podatku od nieruchomości: 1) grunty wraz z budynkami będące własnością Gminy, przeznaczone na działalność jednostek organizacyjnych gminy oraz działalność jednostek ochrony przeciwpożarowej; 2) nieruchomości lub ich części stanowiące własność Gminy, które nie zostały oddane w zarząd, najem , użyczenie , dzierżawę bądź nie są użytkowane bezumownie lub z innego tytułu prawnego; 3) basen kąpielowy; 4) grunty zajęte na place zabaw; 5) grunty zajęte na boiska sportowe; 6) grunty zajęte na zieleńce komunalne; 7) grunty zajęte na cmentarze oraz kaplice posadowione na tych gruntach; 8) grunty i budynki zajęte na prowadzenie działalności bibliotecznej w ramach ogólnokrajowej sieci bibliotecznej. Natomiast w § 2 ust. 2 uchwały Rada Miejska postanowiła, że "Zwalnia się w wysokości 37 % z podatku od pozostałych budynków lub ich części zajmowanych przez emerytów i rencistów , dla których emerytura lub renta stanowi jedyne źródło utrzymania". Według Prokuratora analiza cyt. § 2 ust. 2 uchwały pozwala na stwierdzenie , że rażąco zostały naruszone przepisy art. 217 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz art. 7 ust. 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, jak też art. 40 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym przez ustanowienie wymienionej powyżej ulgi pomimo braku kompetencji do stosowania ulg podatkowych oraz do zwolnień podatkowych o charakterze podmiotowym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00