Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 12 czerwca 2015 r., sygn. I SA/Lu 251/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krystyna Czajecka-Szpringer, Sędziowie WSA Wiesława Achrymowicz (sprawozdawca),, WSA Andrzej Niezgoda, Protokolant Asystent sędziego Krzysztof Kożuch, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 12 czerwca 2015 r. sprawy ze skargi spółki akcyjnej - G. na uchwałę Rady Miasta z dnia [...] nr [...] w zakresie § 4 pkt 3 w przedmiocie zwolnień od podatku od nieruchomości I. stwierdza nieważność uchwały Rady Miasta [...] z dnia [...] nr [...] w zakresie § 4 pkt 3; II. orzeka, że w części określonej w pkt I niniejszego wyroku uchwała nie podlega wykonaniu; III. zasądza od Prezydenta Miasta [...] na rzecz spółki akcyjnej - G. kwotę [...] tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Uchwałą z dnia [...] nr [...] (Dz.Urz.Woj.Lubel.2009.118.2600) Rada Miasta P. wprowadziła zwolnienia od podatku od nieruchomości stanowiące regionalną pomoc inwestycyjną. W podstawie prawnej tej uchwały wymienione zostały: art. 18 ust. 2 pkt 8 ustawy o samorządzie gminnym (Dz.U.2001.142.1591 ze zm. - u.s.g.) oraz art. 7 ust. 3 i art. 20b ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U.2006.121.844 ze zm. - u.p.o.l.) w zw. z rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie warunków udzielania zwolnień od podatku od nieruchomości (...), stanowiących regionalną pomoc inwestycyjną (Dz.U.2008.146.297). W treści § 4 pkt 3 wymienionej wyżej uchwały zawarto regulację, zgodnie z którą zwolnienie od podatku od nieruchomości nie dotyczy budynków lub ich części, budowli lub ich części oraz związanych z nimi gruntów zajętych przez przedsiębiorców powstałych w wyniku przekształcenia, połączenia, podziału, przejęcia, zmiany nazwy lub w stosunku do których dokonano innej zmiany organizacyjno-prawnej.

A w P. (dalej jako spółka bądź skarżąca spółka) złożyła skargę na powyższą uchwałę w części jej § 4 pkt 3. Zarzuciła, że regulacja w niej zawarta narusza art. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U.1997.78.483 ze zm. - Konstytucja RP) oraz § 6 załącznika do rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie zasad techniki prawodawczej (Dz.U.2002.100.908 - dalej jako załącznik do rozporządzenia).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00