Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 22 maja 2013 r., sygn. IV SA/Po 239/13

Uchwalenie, w okresie vacatio legis ustawy, aktu prawa miejscowego mającego wejść w życie po dniu wejścia w życie tej ustawy, o treści sprzecznej z treścią upoważnienia w brzmieniu nadanym tą ustawą, narusza konstytucyjną zasadę demokratycznego państwa prawnego wynikającą z art. 2 Konstytucji RP, w tym zasadę zaufania obywatela do organów władzy publicznej i stanowionego przez nie prawa oraz zasadę przyzwoitej legislacji.

Teza urzędowa

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Kręcichwost - Durchowska Sędziowie WSA Izabela Bąk - Marciniak WSA Tomasz Grossmann (spr.) Protokolant st.sekr.sąd. Justyna Hołyńska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 maja 2013 r. sprawy ze skargi Prokuratora Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim na uchwałę Rady Gminy Żelazków z dnia 30 sierpnia 2010 r. nr XLIX/238/10 w przedmiocie opłat za świadczenia udzielane przez przedszkola publiczne, dla których organem prowadzącym jest Gmina Żelazków stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały nr XLIX/238/10 Rady Gminy Żelazków z dnia 30 sierpnia 2010 r. w sprawie opłat za świadczenia udzielane za przedszkola publiczne, dla których organem prowadzącym jest Gmina Żelazków, w całości.

Uzasadnienie

W dniu 30 sierpnia 2010 r. Rada Gminy Żelazków (dalej: "Rada Gminy") - wskazując jako podstawę prawną art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.; dalej: "ustawa o samorządzie gminnym", w skrócie "u.s.g.") oraz art. 14 ust. 5 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.; dalej: "ustawa o systemie oświaty", w skrócie "u.s.o.") - podjęła uchwałę nr XLIX/238/10 w sprawie opłat za świadczenia udzielane za przedszkola, dla których organem prowadzącym jest Gmina Żelazków (dalej: "Uchwała").

W § 1 ust. 1 Uchwały postanowiono, że opłacie podlegają dodatkowe świadczenia i usługi opiekuńczo-wychowawcze wykraczające poza 5 godzinną podstawę programową wychowania przedszkolnego, które obejmują: (1) realizowanie zadań opiekuńczo-wychowawczych w zakresie: (a) fachowej opieki pedagogicznej, (b) adaptacji dzieci w środowisku przedszkolnym, (c) rozwijania zdolności twórczych, (d) wspierania indywidualnych zainteresowań; (2) organizowanie zajęć sportowych i imprez okolicznościowych; (3) prowadzenie zajęć relaksacyjno-wyciszających, (4) zapewnienie bezpieczeństwa i opieki podczas pobytu dzieci w przedszkolu w czasie: (a) zajęć terapeutycznych i profilaktycznych z udziałem logopedy, nauczyciela gimnastyki korekcyjnej i innych specjalistów, (b) zajęć z religii z udziałem nauczyciela katechety, (c) zajęć dodatkowych organizowanych na wniosek rodziców. W §1 ust. 2 Uchwały ustalono "koszt jednostkowy" za każdą rozpoczętą godzinę korzystania dziecka z ww. świadczeń, w wysokości 0,13% minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalonego zgodnie z przepisami ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. Nr 200, poz. 1679 z późn. zm.; dalej: "ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę"). W § 1 ust. 3 Uchwały określono, że miesięczna wysokość opłaty za czas realizacji świadczeń ustalana jest na podstawie stawki godzinowej, o której mowa w ust. 2, oraz deklarowanej przez rodziców (opiekunów prawnych) liczby godzin pobytu dziecka w przedszkolu ponad czas realizacji podstawy programowej. Zastrzeżono, że opłata ulega zaokrągleniu do pełnych złotych zgodnie z zasadami obowiązującymi w rachunkowości (§ 1 ust. 4 Uchwały). W § 2 Uchwały wskazano, że zakres realizowanych przez przedszkola świadczeń, o których mowa w § 1, oraz zasady odpłatności za te świadczenia określi umowa cywilnoprawna zawarta pomiędzy dyrektorem przedszkola, a rodzicami (opiekunami prawnymi) dziecka. Wykonanie Uchwały powierzono, w myśl jej § 3, Wójtowi Gminy Żelazków (dalej: "Wójt"), a ponadto wskazano, że wchodzi ona w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego (§ 4 Uchwały).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00