Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 18 kwietnia 2013 r., sygn. II SA/Wa 407/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Danuta Kania Sędziowie WSA Andrzej Kołodziej Adam Lipiński (spr.) Protokolant stażysta referent Aleksandra Olczak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 kwietnia 2013 r. sprawy ze skargi Prokuratora Rejonowego w S. na uchwałę Rady Miasta S. z dnia [...] listopada 2008 r. nr [...] w przedmiocie opłaty za świadczenia udzielane przez przedszkola publiczne stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały

Uzasadnienie

W dniu [...] listopada 2008 r. Rada Miasta S. na podstawie art. 14 ust. 5 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty podjęła uchwałę nr [...] w sprawie opłat za świadczenia udzielane przez przedszkola publiczne prowadzone przez Miasto S.. W § 1 pkt 1 uchwały ustalono stałą opłatę miesięczną w wysokości 150 złotych za jedno dziecko. W § 1 pkt 2 wprowadzono niższą opłatę, jeśli do przedszkola uczęszczało kolejne dziecko z tej samej rodziny - 129 złotych za drugie dziecko i 1 złoty za każde następne z rodziny wielodzietnej. W § 2 stwierdzono, iż opłatę należy uiszczać również w razie nieobecności dziecka w przedszkolu.

Prokurator Rejonowy w S. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na powyższą uchwałę, żądając stwierdzenia jej nieważności z uwagi na rażące naruszenie prawa.

Uchwale nr [...] Rady Miasta S. z dnia [...] listopada 2008 r. Prokurator zarzucił istotne naruszenie prawa materialnego, a mianowicie art. 14 ust. 5 w zw. z art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, poprzez ustalenie w § 1 ust. 1 uchwały stałych miesięcznych opłat za świadczenia przedszkoli publicznych wykraczające poza podstawę programową, które nie odnosiły się do kosztów ponoszonych przez przedszkola na rzecz dziecka i rzeczywistego czasu korzystania ze świadczeń, a w konsekwencji naruszały zasadę ekwiwalentności świadczeń.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00