Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 11 kwietnia 2013 r., sygn. II SA/Gl 1355/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Iwona Bogucka, Sędziowie Sędzia NSA Łucja Franiczek, Sędzia WSA Maria Taniewska-Banacka (spr.), Protokolant st. sekretarz sądowy Beata Bieroń, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 kwietnia 2013 r. sprawy ze skargi M.K. na postanowienie [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie wstrzymania robót budowlanych uchyla zaskarżone postanowienie oraz orzeka, że nie podlega ono wykonaniu w całości do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] r. nr [...], wydaną na wniosek inwestora M. K., Starosta Z. zatwierdził projekt budowlany i udzielił pozwolenia na przebudowę i rozbudowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego z garażem wraz z rozbiórką istniejącego budynku mieszkalnego na działce nr [...] w J. przy ul. [...].

Postanowieniem z dnia [...] r. nr [...] Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Z. wstrzymał roboty budowlane przy ww. budynku prowadzone w sposób istotnie odbiegający od ustaleń i warunków określonych w pozwoleniu na budowę, jednocześnie ustalając obowiązek zabezpieczenia terenu budowy przed dostępem osób trzecich. W uzasadnieniu organ I instancji wskazał, że z urzędu dnia 31 lipca 2012 r. przeprowadził kontrolę, która wykazała, iż na działce jw. trwają roboty związane z budową budynku mieszkalnego. Stwierdzono, że budowa jest w stanie surowym zamkniętym. Organ I instancji podkreślił, że inwestor dnia [...] r. uzyskał decyzję nr [...] o pozwoleniu na przebudowę i rozbudowę oraz rozbiórkę jednak zgodnie z częścią opisową zatwierdzonej dokumentacji technicznej przebudowa nie dotyczyła garażu. Rozbiórce miał podlegać jedynie budynek mieszkalny wraz z fundamentami. Ze zdjęć dostarczonych do organu przez B. K. wynika, iż już w dniu 12 sierpnia 2011 r. budynek był rozebrany łącznie z garażem. W przypadku garażu ("Przebudowa nie dotyczy garażu") dokonano zatem rozbiórki i jego odbudowy, która zgodnie z art. 3 pkt 6 jest budową i winna być dostosowana do obowiązujących warunków technicznych. Każdorazowo na budowę, w tym również odbudowę, wymagane jest uzyskanie pozwolenia z organu architektoniczno - budowlanego. Na rozbiórkę i odbudowę garażu inwestor takowego nie uzyskał, powyższe nie zostało również ujęte w zatwierdzonym projekcie budowlanym. Należy więc stwierdzić, iż inwestor wykonuje roboty budowlane niezgodnie z projektem. Decyzja o pozwoleniu na budowę jasno określa warunki na jakich należy prowadzić budowę. Wykonywanie robót niezgodnie z projektem budowlanym stanowi odstępstwo od warunków pozwolenia i przepisów. W przedmiotowym przypadku mamy do czynienia zarówno ze zmianami w zakresie projektu zagospodarowania terenu, jak również ze zmianami w zakresie charakterystycznych parametrów obiektu budowlanego, tj. zwiększenie powierzchni zabudowy. Inwestor dokonał zatem istotnych zmian względem zatwierdzonego projektu, na wykonanie których wymagana była decyzja o zmianie pozwolenia na budowę. W związku z tym stosownym jest wstrzymanie robót budowlanych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00