Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 10 listopada 2011 r., sygn. II SA/Go 676/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Mirosław Trzecki Sędziowie Sędzia WSA Aleksandra Wieczorek (spr.) Sędzia WSA Joanna Brzezińska Protokolant sekr. sąd. Stanisława Maciejewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 października 2011 r. sprawy ze skargi D Spółki z o.o. na decyzję Wojewody z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego I. uchyla zaskarżoną decyzję w całości, II. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu, III. zasądza od Wojewody na rzecz D Spółki z o.o. kwotę 757 zł (siedemset pięćdziesiąt siedem złotych), tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Wnioskiem z dnia [...] listopada 2010r., uzupełnionym pismem z dnia [...] grudnia 2010r., D spółka z o.o. wystąpiła do Prezydenta Miasta o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę dla inwestycji polegającej na zbieraniu odpadów do punktu surowców wtórnych na działce nr [...]. Do wniosku spółka dołączyła prócz innych wymaganych prawem dokumentów m.in. także decyzję Prezydenta Miasta znak: [...] z dnia [...] lipca 2010r. o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia, w której stwierdzono (pkt 4) konieczność przeprowadzenia ponownej oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko w ramach postępowania o zatwierdzenie projektu budowlanego i wydaniu pozwolenia na budowę oraz, sporządzony dla tego przedsięwzięcia w listopadzie 2010 r., nowy raport oddziaływania na środowisko.
W toku postępowania wszczętego wskazanym wnioskiem Prezydent Miasta jako organ administracji architektoniczno-budowlanej stopnia podstawowego wystąpił do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (dalej jako RDOŚ) o uzgodnienie warunków realizacji wskazanego we wniosku przedsięwzięcia w ramach ponownej oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, której konieczność wynika z decyzji środowiskowej.
Postanowieniem z dnia [...] kwietnia 2011 r. znak: [...] RDOŚ uzgodnił realizację przedmiotowego przedsięwzięcia, ustalając jego warunki. Między innymi wskazał w punkcie 1.1., iż w celu ochrony środowiska przed hałasem transport surowców oraz przeładunek i odbiór złomu należy prowadzić wyłącznie w porze dziennej tj. między godziną 8.00 a 16.00; w punkcie 1.2, że w celu ochrony środowiska przed hałasem należy prowadzić maksymalny załadunek i wywóz do 2 wagonów metali dziennie; zaś w punkcie 1.3, że maksymalna wysokość składowania odpadów wynosić może 2,0 m n.p.t.