Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 16 kwietnia 2013 r., sygn. II SA/Bk 40/13

Opłata za przedszkole powinna być adekwatna do rzeczywistego czasu przebywania w nim dziecka. Ustawodawca nie związał przy tym rad gmin konkretnym sposobem ustalenia opłaty, co oznacza, że w granicach prawa mieści się ustalanie opłaty zarówno według stawki godzinowej, jak też jako procent przyjętej kwoty bazowej.

Teza urzędowa

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Danuta Tryniszewska - Bytys, Sędziowie sędzia NSA Elżbieta Trykoszko (spr.), sędzia NSA Anna Sobolewska-Nazarczyk, Protokolant Marta Marczuk, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 16 kwietnia 2013 r. sprawy ze skargi Prokuratora Okręgowego w B. na uchwałę Rady Miejskiej B. z dnia [...] czerwca 2011 r., nr [...] w sprawie ustalenia opłat za świadczenia udzielane przez przedszkola prowadzone przez Gminę Białystok oddala skargę

Uzasadnienie

W dniu 20 czerwca 2011 r. Rada Miejska Białegostoku, na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 w związku z art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym oraz art. 5 ust. 5, art. 6 ust. 1 pkt 2 i art. 14 ust. 5 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, przyjęła uchwałę Nr XIII/105/11 w sprawie ustalenia opłat za świadczenia udzielane przez przedszkola prowadzone przez Gminę Białystok.

W § 2 ust. 1 uchwały ustalono, że bezpłatne nauczanie, wychowanie i opieka w przedszkolach prowadzonych przez Gminę Białystok następuje w wymiarze 5 godzin dziennie, według planu ustalonego dla każdego oddziału przez dyrektora przedszkola.

W § 3 ust. 1 wskazano, że rodzice wnoszą opłatę za świadczenia realizowane w czasie wykraczającym poza czas realizacji podstawy programowej, o którym mowa w § 2 ust. 1, obejmujące w szczególności: 1. realizację zadań opiekuńczo - wychowawczych w zakresie: a). fachowej opieki pedagogicznej, b). adaptacji dzieci w środowisku przedszkolnym, c). rozwijania zdolności twórczych, d). wspierania indywidualnych zainteresowań; 2. organizowania zajęć sportowych i imprez okolicznościowych; 3. prowadzenia zajęć relaksacyjno - wychowawczych; 4. zapewnienie bezpieczeństwa i opieki dzieciom w czasie zajęć terapeutycznych i profilaktycznych z udziałem logopedy, nauczyciela gimnastyki korekcyjnej i innych specjalistów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00