Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 14 lutego 2013 r., sygn. IV SA/Po 1228/12

Uchwała rady gminy podjęta na podstawie przepisu upoważniającego o treści nieobowiązującej w dniu jej uchwalenia narusza ten przepis w stopniu istotnym, skutkującym nieważnością uchwały.

Teza urzędowa

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Grażyna Radzicka Sędziowie WSA Tomasz Grossmann (spr.) WSA Maciej Busz Protokolant st. sekr. sąd. Małgorzata Błoszyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 lutego 2012 r. sprawy ze skargi Prokuratora Rejonowego w Gnieźnie na uchwałę Rady Miejskiej Gminy Kłecko z dnia 27 czerwca 2011 r., nr VII/66/11 w przedmiocie opłat za świadczenia udzielane przez przedszkola, 1. stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały w całości, 2. określa, że zaskarżona uchwała nie może być wykonana.

Uzasadnienie

W dniu 27 czerwca 2011 r. Rada Miejska Gminy Kłecko (dalej: "Rada Miejska") - wskazując jako podstawę prawną art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 08 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.; dalej: "ustawa o samorządzie gminnym", w skrócie "u.s.g.") oraz art. 14 ust. 5 ustawy z dnia 07 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.; dalej: "ustawa o systemie oświaty", w skrócie: "u.s.o.") - podjęła uchwałę nr VII/66/11 w sprawie ustalenia wysokości opłat za świadczenia w przedszkolach prowadzonych przez Gminę Kłecko (dalej: "Uchwała").

W § 1 ust. 1 Uchwały postanowiono, że pobyt dzieci w przedszkolach prowadzonych przez Gminę Kłecko (dalej: "Gmina"), w zakresie nauczania i wychowania obejmującego podstawy programowe wychowania przedszkolnego, określone w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 grudnia 2008 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkól (Dz. U. z 2009 r. Nr 4, poz. 17), jest bezpłatny w zakresie 5 godzin. W § 1 ust. 2 Uchwały wyszczególniono zajęcia dydaktyczno-wychowawcze i opiekuńcze będące świadczeniami przedszkola przekraczającymi podstawy programowe, wskazując zarazem w § 1 ust. 3 Uchwały, że dyrektor przedszkola podaje do wiadomości rodziców i opiekunów dzieci zarówno zakres przedmiotowy podstaw programowych, o których mowa w ust. 1, jak i zakres wykonywanych przez przedszkole świadczeń przekraczających podstawę programową, o których mowa w ust. 2. Przepisami § 2 Uchwały ustalono odpłatność za świadczenia przedszkola w zakresie przekraczającym realizację podstaw programowych, w wysokości równej 0,10% minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalonego na podstawie odrębnych przepisów, za jedną godzinę pobytu dziecka w przedszkolu (ust. 1), precyzując, że opłata pobierana jest za każdą rozpoczętą godzinę pobytu przekraczającą 5 godz. pobytu dziennego (ust. 2), a liczbę godzin i zakres świadczeń oraz terminy wnoszenia opłat określa umowa cywilno-prawna zawarta pomiędzy dyrektorem przedszkola, a rodzicem (opiekunem) dziecka (ust. 3). Zastrzeżono, że opłata ta nie obejmuje kosztów wyżywienia dziecka; odpłatność za wyżywienie ustala dyrektor przedszkola w porozumieniu z organem prowadzącym, na poziomie kosztów zakupu surowców spożywczych niezbędnych do przygotowania posiłku (§ 3 Uchwały). W § 6 Uchwały określono, że wchodzi ona w życie z dniem 01 września 2011 r. i podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00