Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 14 lutego 2013 r., sygn. III SA/Kr 826/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dorota Dąbek (spr.) Sędziowie NSA Krystyna Kutzner WSA Barbara Pasternak Protokolant Ewelina Kalita po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 lutego 2013 r. sprawy ze skarg W. S. na decyzje Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia 27 stycznia 2011 r. nr [...] z dnia 28 stycznia 2011 r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej I. uchyla zaskarżone decyzje oraz poprzedzające je decyzje organu pierwszej instancji, II. orzeka, że uchylone decyzje nie mogą być wykonane, III. przyznaje od Skarbu Państwa - Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie na rzecz adwokata M. F. Kancelaria [...] ul. [...] w K kwotę 240,00 (słownie: dwieście czterdzieści) złotych tytułem kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu, podwyższoną o stawkę podatku od towarów i usług obowiązującą dla tego rodzaju czynności w dniu orzekania.

Uzasadnienie

wyroku WSA w Krakowie z dnia 14 lutego 2013r.

W. S. w okresie od 30 sierpnia 1965r. do 24 lipca 1980r. zatrudniony był w Zakładach [...] w N - obecnie B S.A. w R Zakład w N - na stanowiskach:

- kopacza w Oddziale Samodzielnego Wykonawstwa Inwestycyjnego,

- transportowego w Oddziale Młynowni Wydziału Przygotowania,

- łamacza w Wydziale Przygotowania Surowców,

- piecowego uszlachetniania produktów węglowych w Wydziale Grafityzacji.

Od 1980r. W. S. przebywa na rencie.

W. S. był badany przez Ośrodek Medycyny Pracy, który w dniu [...] 2010r. wydał orzeczenia lekarskie:

- Nr [...] o braku podstaw do rozpoznania choroby zawodowej - zespołu wibracyjnego (poz. 22 wykazu chorób zawodowych, będącego załącznikiem do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009r. w sprawie chorób zawodowych - Dz. U. nr 105, poz. 869). W uzasadnieniu orzeczenia podano, iż w wyniku przeprowadzonych badań stwierdzono: obraz radiologiczny układu kostno-stawowego wykazał obecność drobnotorbielowatych przejaśnień w kościach prawego nadgarstka i nasadzie dalszej prawej kości łokciowej oraz kości łódeczkowatej i czworokątnej lewego nadgarstka; podwyższenie progu czucia wibracji w znacznym stopniu; ujemny wynik próby oziębieniowej. OMP stwierdził, iż zgodnie z wykazem chorób zawodowych zespół wibracyjny dla postaci naczyniowo-nerwowej można rozpatrywać do roku od zaprzestania pracy w narażeniu i do trzech lat dla postaci kostno-stawowej i postaci mieszanej. Zdaniem OMP, analiza dostarczonej przez W. S. dokumentacji lekarskiej nie wykazała aby w okresie zatrudnienia w narażeniu na wibrację i do 3 lat od zakończenia pracy zawodowej były stwierdzane u niego cechy zespołu wibracyjnego. W związku z powyższym Ośrodek Medycyny Pracy orzekł o braku podstaw do rozpoznania choroby zawodowej zespołu wibracyjnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00