Wyrok WSA w Warszawie z dnia 16 stycznia 2013 r., sygn. III SA/Wa 1544/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Marta Waksmundzka-Karasińska, Sędziowie Sędzia WSA Sylwester Golec (sprawozdawca), Sędzia WSA Patrycja Joanna Suwaj, Protokolant referent stażysta Katarzyna Smaga, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 stycznia 2013 r. sprawy ze skargi M. K. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] stycznia 2012 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2) stwierdza, że uchylona interpretacja indywidualna nie może być wykonana w całości, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz M. K. kwotę 457 zł (słownie: czterysta pięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
III SA/Wa 1544/12
Uzasadnienie
Zaskarżoną do Sądu indywidualną interpretacją przepisów prawa podatkowego z dnia [...] stycznia 2012 r. nr [...] Minister Finansów uznał stanowisko Skarżącego M. K., przedstawione we wniosku o wydanie interpretacji, za prawidłowe - w części dotyczącej ustalenia kosztów uzyskania przychodów z tytułu umorzenia automatycznego udziałów w spółce z o.o. objętych w wyniku aportu 49% akcji w spółce zbywanej, niestanowiącego tzw. wymiany udziałów (akcji) i za nieprawidłowe w pozostałej części.
Na podstawie akt sprawy Sąd przyjął następujący stan faktyczny za podstawę do wydania wyroku w niniejszej sprawie.
Skarżący złożył do Ministra Finansów wniosek o wydanie pisemnej indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego. We wniosku opisany został następujący stan faktyczny:
Skarżący jest osobą fizyczną (polskim rezydentem podatkowym) i będzie udziałowcem w dwóch spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na terytorium Polski (dalej: "H. 1" oraz "H. 2") oraz jest akcjonariuszem w spółce akcyjnej z siedzibą na terytorium Polski (dalej: "Spółka zbywana").
W ramach reorganizacji działalności gospodarczej, planuje wniesienie aportem akcji w spółce zbywanej do dwóch spółek z o.o. nazwanych H. 1 i H. 2. Wnioskodawca planuje wniesienie co najmniej 51% akcji w spółce zbywanej (dających większość praw głosu) do H. 1, zaś co najwyżej 49% akcji w spółce zbywanej (nie dających większości praw głosu) do H. 2.