Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 20 grudnia 2012 r., sygn. II SA/Wr 727/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Zygmunt Wiśniewski Sędziowie Sędzia NSA Halina Kremis Sędzia WSA Olga Białek (spr.) Protokolant Marta Klimczak po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 20 grudnia 2012 r. sprawy ze skargi Wojewody Dolnośląskiego na uchwałę Rady Miasta Jedlina Zdrój z dnia 24 kwietnia 2012 r. nr XVI/92/12 w przedmiocie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów położonych w rejonie ul. Kłodzkiej w Jedlinie - Zdroju I. stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały; II. orzeka, że zaskarżona uchwała nie podlega wykonaniu; III. zasądza od Rady Miasta Jedlina Zdrój na rzecz Wojewody Dolnośląskiego kwotę 240,00 (słownie: dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego.

Uzasadnienie

Wojewoda Dolnośląski, działając na podstawie art. 93 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t. jedn. Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) oraz art. 54 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r. Nr 270 ze zm.), złożył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu skargę na uchwałę Rady Miasta Jedlina Zdrój z dnia 24 kwietnia 2012 r. nr XVI/92/12 w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów położonych w rejonie ul. Kłodzkiej w Jedlinie - Zdroju. Organ nadzoru zarzucając podjęcie tej uchwały z istotnym naruszeniem art. 14 ust. 1 i 2 oraz art. 20 w związku z art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2003 r. Nr 80, poz. 717 ze zm.), wniósł o stwierdzenie jej nieważności w całości.

W motywach skargi organ nadzoru podniósł, że w trakcie uchwalania planu nie zostały zachowane procedury przewidziane w art. 17 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Inny bowiem obszar planu został objęty uchwałą o przystąpieniu, a inny obszar planu był przedstawiony do opiniowania, uzgadniania, został wyłożony do publicznego wglądu i uchwalony przez Radę. Autor skargi argumentował, że projekt skarżonej uchwały opracowano w wykonaniu uchwały nr V/29/11 Rady Miasta Jedlina-Zdrój dnia 1 marca 2011 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów położonych w rejonie ul. Kłodzkiej w Jedlinie - Zdroju. Teren oznaczony symbolem Tk wyrysowany na załączniku graficznym nr 1 do uchwały XVI/92/12 w północnej części obszaru objętego planem, nie został objęty granicą opracowania w uchwale nr V/29/11. Ponadto zachodnia część opracowania planu jest całkowicie odmienna od terenu określonego w uchwale przystąpieniowej. W dalszej części uzasadnienia skargi Wojewoda wskazał, że w celu wyjaśnienia powstałej rozbieżności zwrócił się do Rady Miasta Jedlina - Zdrój z wnioskiem o ustosunkowanie się do wątpliwości w zakresie granic terenu objętego planem zagospodarowania przestrzennego oraz o przesłanie dokładniejszej kopii załącznika graficznego uchwały o przystąpieniu do sporządzenia planu oraz szczegółowe ustosunkowanie się do rozbieżności granic opracowania tj. terenów granicznych Tk, 1MN/UT, 2MN/UT, 2WS, 3WS, 1Z. W udzielonej odpowiedzi Rada Miejska podniosła, że zauważona rozbieżność kształtu granic planu w stosunku do granic określonych w uchwale o przystąpieniu zmiany planu wynika ze skali i rodzaju map, na których została sporządzona zmiana planu i na której pokazano granice w uchwale inicjującej. Ponadto Przewodniczący Rady Miejskiej oświadczył, że Rada nie dysponuje inną dokładniejszą kopią załącznika graficznego uchwały o przystąpieniu do sporządzenia planu i niezgodność kształtów granic przy terenach 1MN/UT, 2MN/UT, 2WS, 3WS, 1Z wynika z dostosowania granic planu do istniejących podziałów geodezyjnych i poprowadzenia granic planu po granicach własności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00