Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 28 grudnia 2012 r., sygn. I SA/Wr 1330/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Kamieniecka, Sędziowie Sędzia WSA Anetta Chołuj (sprawozdawca ), Sędzia WSA Maria Tkacz-Rutkowska, Protokolant Katarzyna Motyl, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 18 grudnia 2012 r. sprawy ze skargi T. J. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia 4 września 2012 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego za kwiecień 2011 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi T. J. (dalej: skarżący/podatnik/strona) jest decyzja Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...] września 2012 r. nr [...] utrzymująca w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w L. z dnia [...] czerwca 2012 r. nr [...] określającą zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym za kwiecień 2011 r. w kwocie 19.131,00 zł.

Jak wynika ze stanu faktycznego sprawy w dniu [...] września 2011 r. w miejscowości J. ul. [...] podczas kontroli funkcjonariusze celni ujawnili zbiornik stacjonarny zabudowany w kontenerze podłączony do odmierzacza paliw, którego właścicielem był T. J., zamieszkały J. ul. [...]. Z protokołu przeszukania z dnia [...] września 2011 r. wynika, że zbiornik służył do przechowywania produktów ropopochodnych. W wyniku przesłuchania właściciel wskazał, że w zbiorniku podłączonym do odmierzacza paliw o nominalnej pojemności 10,5 m³ posiadał i przechowywał olej opałowy, który zakupił 15 kwietnia 2011 r. w ilości 2.000 litrów. Na podstawie protokołu oględzin z dnia 8 września 2011 r. stwierdzono, że zbiornik połączony z odmierzaczem paliw był sprawną instalacją oraz ustalono: na tabliczce znamionowej nr zbiornika, kontenera i dystrybutora - odmierzacza z wbudowanym licznikiem, pojemność zbiornika 10,5 m³, zegar umożliwiający pomiar wlewanego do zbiornika paliwa oraz to, że do zbiornika podłączona była działająca instalacja umożliwiająca wydawanie i pomiar oleju opałowego przechowywanego w tym zbiorniku. W dniu kontroli licznik dystrybutora (firmy A) wskazywał 666,9 litrów. W skład instalacji wchodziła pompa z silnikiem elektrycznym, zegar umożliwiający pomiar wlewanego do zbiornika paliwa, odmierzacz z licznikiem, zawory oraz wąż gumowy zakończony nalewakiem. W czasie kontroli przeprowadzono próbę i stwierdzono, że instalacja jest sprawna. Szklane rurki wbudowane na zbiorniku umożliwiające odczytywanie poziomu produktu ropopochodnego w zbiorniku wskazywały na tzw. "stan martwy" zbiornika tj. śladowe ilości oleju opałowego na jego dnie. Pobrano także niezbędną do przeprowadzenia próby kwasowej ilość produktu ropopochodnego z gumowego węża oraz nalewaka, którą wlano do jednorazowego testera z wodnym roztworem kwasu solnego i stwierdzono zabarwienie w kolorze różowo - czerwonym co oznaczało, że w kontrolowanym produkcie znajduje się znacznik do znakowania oleju opałowego przeznaczonego na cele opałowe, a zakupiony przez skarżącego olej opałowy w ilości 2000 litrów był przechowywany w zbiorniku podłączonym do odmierzacza paliw.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00