Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 20 grudnia 2013 r., sygn. III SA/Po 950/13

 

Dnia 20 grudnia 2013 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Tadeusz M. Geremek Sędziowie WSA Beata Sokołowska WSA Małgorzata Górecka ( spr.) Protokolant: st.sekr.sąd. Izabela Kaczmarczyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 grudnia 2013 roku przy udziale sprawy ze skargi H. J. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia [...] maja 2013 roku nr [...] w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z dnia ... 2011 r. Naczelnik Urzędu Celnego w L określił H J zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym w związku z ujawnionym w dniu 06.06.2011 r. posiadaniem na Stacji Paliw w L oleju opałowego w zbiorniku podłączonym do odmierzacza paliw na kwotę 18.220,00 zł.

W uzasadnieniu organ wskazał, że w trakcie kontroli stacji stwierdzono u podatnika zbiornik podłączony do odmierzacza paliw wskazującego ilość wydawanych litrów z wężem zakończonym pistoletem nalewowym. Wskazania odmierzacza nie kasują się podczas dokonywanego pomiaru i rozpoczęcie nowego pomiaru następuje po skasowaniu ostatniego wskazania. Zdaniem organu instalacja spełniała definicję odmierzacza paliw z art. 88 ust. 5 ustawy o podatku akcyzowym oraz ust. 9 załącznika nr 5 do rozporządzenia Ministra Gospodarki z 18 grudnia 2006 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla przyrządów pomiarowych . Organ stwierdził, że wskazania urządzenia nie były możliwe do skasowania podczas pomiaru, rozpoczęcie nowego pomiaru nie mogło odbyć się do czasu skasowania ostatniego wskazania, instalacja pomiarowa nie posiadała sprawnego liczydła należności. Świadek P J zeznał, że do zbiornika podłączona jest na stałe instalacja grzewcza pomieszczeń stacji paliw i baru, nominalna objętość zbiornika wynosi 10.000 l. Nie był w stanie stwierdzić, jak często dokonywano dostawy oleju opałowego do L. Dane te zostały potwierdzone w piśmie strony z dnia 26.10.2011 r. Strona przechowywała w spornym zbiorniku olej opałowy, wobec czego zużywała go niezgodnie z przeznaczeniem w trybie art. 88 ust. 4 ustawy o podatku akcyzowym. Jako dzień powstania obowiązku podatkowego przyjęto datę kontroli - 6.06.2011 r., wskazując jako podstawę opodatkowania ilość 1000 l.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00