Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 4 czerwca 2014 r., sygn. III SA/Gl 584/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Apollo, Sędziowie Sędzia WSA Magdalena Jankiewicz, Sędzia WSA Małgorzata Jużków (spr.), Protokolant St. sekretarz sądowy Aleksandra Doruch, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 czerwca 2014 r. przy udziale - sprawy ze skargi A.Z. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...]. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się wyroku; 3. zasądza od Dyrektora Izby Celnej w K. na rzecz strony skarżącej kwotę 150 zł (słownie: sto pięćdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] r. nr [...] Dyrektor Izby Celnej w K. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w C. z dnia [...] r. nr [...] określającą wysokość zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym za czerwiec 2010 r. w kwocie [...] zł . Jako podstawę prawną organ odwoławczy wskazał art. 233 § 1 pkt 1, art. 21 § 1 pkt 1 i art. 21 § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j.: Dz. U. z 2005 r., nr 8, poz. 60 ze zm., w skrócie O.p.) w związku z art. 6, art. 8 ust. 2 pkt 3, art. 10 ust. 8, art. 13 ust. 1, art. 14 ust. 1, art. 86 ust.3, art 88 ust. 1, art. 89 ust. 4 pkt 1, ust. 5, ust. 6, ust. 14-16, art. 90 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2009 r. nr 3, poz. 11 ze zm., w skrócie u.p.a.).

Decyzja zapadła w poniższym stanie faktycznym i prawnym.

A. Z. prowadzi działalność gospodarczą pod firmą "A" z siedzibą we W. w zakresie obrotu paliwami ciekłymi, w tym olejem opałowym z obniżoną stawką podatku akcyzowego posiada koncesję wydaną przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki z dnia [...] r. n [...] i ważną do [...] r. działalność A. Z. za okres od stycznia do czerwca 2010 r. została poddana kontroli podatkowej sprzedaży oleju opałowego i prawidłowości rozliczeń podatku akcyzowego za ten okres. Jak wynika z protokołu kontroli z dnia 11 sierpnia 2011 r. przedsiębiorca sprzedawał olej opałowy na podstawie faktur VAT, do których dołączone były oświadczenia nabywców o przeznaczeniu zakupionego oleju opałowego na cele opałowe. Nadto A. Z. przesyłał do organu podatkowego miesięczne zestawienia sprzedaży. Przedmiotem obrotu był olej "B" , zakupiony od firmy "C" spółka z o.o. z siedzibą w Zwoleniu do dalszej odprzedaży na cele grzewcze. W okresie objętym kontrolą [...] m3 oleju opałowego a sprzedano [...] m3. Poddane kontroli oświadczenia i zestawienia za miesiąc styczeń oraz czerwiec 2010 r. okazały się wadliwe. Zestawienia miesięczne nie zawierały danych dotyczących przeznaczenia wyrobów (np. na cele grzewcze lub opałowe albo do dalszej odprzedaży) oraz miejsca gdzie znajdują się eksploatowane urządzenia grzewcze, co narusza wymogi określone w art. 89 ust. 15 u.p.a.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00