Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 4 grudnia 2012 r., sygn. III SA/Wr 391/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Józef Kremis (sprawozdawca) Sędziowie Sędzia WSA Marcin Miemiec Sędzia WSA Maciej Guziński Protokolant Ewa Pąsiek po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 4 grudnia 2012 r. sprawy ze skargi "A" w N. M. na uchwałę Rady Miejskiej w P. z dnia [...] maja 2012 r. Nr [...] w przedmiocie zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym I. stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały; II. zasądza od Gminy P. na rzecz strony skarżącej 300 (trzysta) złotych kosztów postępowania sądowego; III. określa, że zaskarżona uchwała nie podlega wykonaniu do dnia prawomocności wyroku.

Uzasadnienie

Pismem z dnia [...] maja 2012 r. Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr [...] w N. M. poinformował Radę Miejską w P., że radny T. K. zatrudniony w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr [...] w N. M. otrzymał wypowiedzenie. Przyczyną rozwiązania z radnym stosunku pracy - jak wskazał Dyrektor - są okoliczności niezwiązane z wykonywaniem przez niego mandatu radnego, lecz konieczność zmian organizacyjnych związanych z planowaniem roku szkolnego 2012/2013.

Dyrektor wskazał, że radny był zatrudniony jako nauczyciel wychowania fizycznego w wymiarze 0,62 etatu. W roku szkolnym 2012/2013 naukę kończą trzy klasy dla młodzieży, w których radny prowadził zajęcia. Obecnie pozostają (oprócz klas dla dorosłych, które nie mają w programie zajęć nauczania fizycznego) trzy klasy młodzieżowe, w tym klasa III zasadnicza zawodowa, w której jest czworo uczniów. Klasa ta zostaje połączona w ramach oddziałów międzyklasowych na zajęcia wychowania fizycznego z klasą II. Stąd - jak dalej wyjaśniał Dyrektor - radny został ujęty w arkuszu jako nauczyciel wychowania fizycznego i otrzymał 6 godzin dydaktycznych (0,3 etatu). Konieczność rozwiązania stosunku pracy z radnym wynika natomiast z Karty Nauczyciela, według której nauczyciel mianowany, który "ma mniej niż 0,5 etatu musi otrzymać wypowiedzenie i może być zatrudniony w mniejszym wymiarze godzin, jeżeli wyrazi na to zgodę". Dyrektor wskazał również, że aktualnie nie może określić jaki będzie nabór do klas pierwszych, a tym samym nie może zapewnić nauczycielowi zatrudnienia powyżej 0,5 etatu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00