Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 14 lutego 2012 r., sygn. II SA/Ol 17/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tadeusz Lipiński Sędziowie Sędzia WSA Marzenna Glabas (spr.) Sędzia NSA Janina Kosowska Protokolant specjalista Karolina Hrymowicz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 lutego 2012 r. sprawy ze skargi Spółki A na uchwałę Rady Gminy z dnia "[...]", nr "[...]" w przedmiocie rozwiązania stosunku pracy z radnym I. stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały; II. stwierdza, że uchwała Rady Gminy z dnia "[...]" nr "[...]" w sprawie wyrażenia zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym została podjęta z naruszeniem prawa; III. zasądza od Rady Gminy na rzecz skarżącej Spółki A kwotę 540 zł (słownie: pięćset czterdzieści złotych), tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego; IV. orzeka, że zaskarżona uchwała nie podlega wykonaniu
Uzasadnienie
Pismem z dnia 6 grudnia 2010r. spółka A, powołując się na art. 25 ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym, wystąpiła do Rady Gminy o wyrażenie zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym J. G. Podano, że w dniu 17 listopada 2010r. spółka wypowiedziała radnemu umowę o pracę z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia z powodu likwidacji stanowiska pracy.
Uchwałą nr "[...]" z dnia "[...]" Rada Gminy odmówiła wnioskowanej zgody.
Pismem z dnia 17 lutego 2011r. spółka wezwała Radę Gminy do usunięcia naruszenia prawa, zarzucając organowi, że nie uzasadnił zajętego stanowiska. W związku z tym nie wiadomo czym kierowała się Rada Gminy nie wyrażając zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym. Podkreślono, że zwolnienie spowodowane było likwidacją stanowiska pracy i nie miało nic wspólnego z wykonywaniem mandatu przez J. G.
Zaskarżoną uchwałą z dnia "[...]’ nr "[...]" Rada Gminy uchyliła wskazaną powyżej uchwałę i ponownie nie wyraziła zgody na rozwiązanie stosunku pracy łączącego wymienioną spółkę z J. G. Podając motywy rozstrzygnięcia organ wskazał, że brak uzasadnienia decyzji przez wnioskodawcę utrudnił ocenę stanu faktycznego. Zdaniem organu powoływanie się przez pracodawcę na likwidację stanowiska pracy jest niewystarczającą przesłanką do uwzględnienia wniosku. Podniesiono, że pracodawca zatrudniał na równorzędnym stanowisku czterech pracowników, spośród których wypowiedzenie stosunku pracy otrzymał tylko radny J. G. Podstawę ustaleń Rady Gminy, jak wyjaśniono, stanowiły dokumenty oraz wyjaśnienia przedstawione przez radnego. Organ stwierdził, że odmowa spowodowana była także tym, iż pracodawca nie spełnił warunku z art. 25 ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym, wymagającego uprzedniej zgody rady gminy na rozwiązanie stosunku pracy z radnym. Zauważono tutaj, że przedmiotowy wniosek został skierowany po wręczeniu radnemu wypowiedzenia umowy o pracę, które miało miejsce w dniu 17 listopada 2010r.