Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 28 grudnia 2012 r., sygn. II SA/Op 528/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Teresa Cisyk Sędziowie Sędzia WSA Elżbieta Kmiecik (spr.) Sędzia WSA Daria Sachanbińska Protokolant St. sekretarz sądowy Joanna Szyndrowska po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 28 grudnia 2012 r. sprawy ze skargi M. K. na decyzję Opolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Opolu z dnia 30 sierpnia 2012 r., nr [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki obiektu budowlanego oddala skargę.

Uzasadnienie

Przedmiot postępowania sądowego stanowi decyzja Opolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Opolu z dnia 30 sierpnia 2012 r., nr [...], którą utrzymano w mocy decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w powiecie prudnickim z dnia 17 kwietnia 2012 r. w przedmiocie nakazania M. K. rozbiórki wiaty gospodarczej usytuowanej na działce nr A k.m. [...] w [...] nr [...].

Zaskarżona decyzja zapadła w następującym stanie faktycznym:

W dniu 6 lipca 2010 r. do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w powiecie prudnickim wpłynęło pismo zawierające informację, że M. K. dokonał usunięcia eternitu falistego z szopy oraz wybudował szopo-wiatę, która przylega do garażu na maszyny rolnicze. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w powiecie prudnickim pismem z 1 września 2010 r. zawiadomił M. K. o wszczęciu z urzędu postępowania administracyjnego w sprawie wybudowania, bez wymaganego pozwolenia na budowę, wiaty gospodarczej o powierzchni zabudowy ok. 160 m2 usytuowanej na działce o nr ewid. A w [...] nr [...]. Oględziny obiektu przeprowadzone zostały w dniu 10 września 2010 r.

W wyniku przeprowadzonych oględzin ustalono, że kontrolowany obiekt to wiata gospodarcza o powierzchni zabudowy 160 m2, która została wybudowana przy istniejącym budynku gospodarczym na maszyny rolnicze. Wiata została częściowo obudowana ścianami murowanymi z bloczków betonowych o grubości 25 cm, posiada dach jednospadowy pokryty blachą trapezową ze spadkiem w kierunku sąsiedniej działki. W toku prowadzonego postępowania wyjaśniającego organ ustalił, że inwestor dokonał w dniu 3 grudnia 2009 r. zgłoszenia w Starostwie Powiatowym w Prudniku robót budowlanych polegających na budowie dwóch budynków gospodarczych oraz wiaty na maszyny rolnicze. Z dołączonych dokumentów wynika, że wiata miała być obiektem wolnostojącym, jednokondygnacyjnym o powierzchni zabudowy 24,7 m2, obudowanym z trzech stron ścianami murowanymi z cegły. Organ ustalił jednocześnie, że dla obszaru, na którym znajduje się przedmiotowa wiata nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Wobec powyższych ustaleń PINB w powiecie prudnickim postanowieniem z dnia 20 września 2010 r., działając na podstawie art. 48 ust. 2 i ust. 3 ustawy Prawo budowlane nałożył na inwestora obowiązek przedłożenia określonych w osnowie dokumentów. Inwestor złożył projekt budowlany wiaty gospodarczej oraz oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00