Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 3 grudnia 2012 r., sygn. III SA/Gl 1652/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Krzysztof Wujek, Sędziowie Sędzia WSA Barbara Brandys-Kmiecik (spr.), Sędzia WSA Małgorzata Herman, Protokolant Specjalista Anna Charchuła, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 listopada 2012 r. przy udziale - sprawy ze skargi H.S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...]r. o nr [...] Dyrektor Izby Skarbowej w K., po rozpatrzeniu odwołania H. S. od decyzji Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w K. nr [...] z [...]r. określającej zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za lipiec 2005r. w wysokości [...] zł, podlegające wpłacie do urzędu skarbowego - utrzymał w mocy rozstrzygnięcie organu I instancji.
W podstawie prawnej powołano art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.); art. 86 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 lit. "a", art. 87 ust. 1, art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. "a", art. 109 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535 ze zm. - dalej ustawa o VAT).
W uzasadnieniu przedstawiono stan faktyczny oraz argumentację prawną. Podkreślono, że w wyniku kontroli w zakresie prawidłowości rozliczeń w podatku od towarów i usług za okres od maja 2004r. do końca sierpnia 2005r., w tym za lipiec 2005r., przez "A" w M. przy ul. [...] - ujęło w deklaracji m.in. kwotę podatku naliczonego w wysokości łącznej [...] zł wynikającą z 4 faktur wystawionych przez "B" z C..
Kwestionując powyższe faktury Przedsiębiorstwa Handlowego "B", na podstawie materiału dowodowego śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Apelacyjną w K., przez CBŚ, a także przesłuchania R. K. , A. S. i H. S. - ustalono, że firma ta była zarejestrowana jedynie formalnie, ponieważ poza wpisem do ewidencji działalności gospodarczej nie dokonywała żadnych rzeczywistych działań zmierzających do prowadzenia działalności; całą działalnością zajmował się A. S.; R. K. nie był właścicielem produktów (ropopochodnych oraz oleju opałowego czerwonego), które stanowiły przedmiot obrotu dokonywanego w ramach firmy "B"; za namową A. S. wynajął bazę paliw w Z. (faktycznie z tych zbiorników korzystały inne firmy), nie czerpał zysku rozumianego jako zysk z działalności, sam nazwał się "słupem", a za firmowanie działalności P. K. i A. S. otrzymywał pieniądze; osobiście nie kupował i nie sprzedawał żadnego towaru; P. K. i A. S. byli upoważnieni do odbioru pieniędzy z kont ww. firmy. Nadto A. S. zeznał, że pieniądze pobierane z firmy "B" przekazywał Panu S. (osoba, która kupowała czerwony olej opałowy, a następnie przerabiała go na bazie paliw w Z. na olej napędowy; wprowadziła także na tę bazę paliw w Z. firmę "B").