Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 14 grudnia 2012 r., sygn. II SA/Gl 766/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Elżbieta Kaznowska (spr.), Sędziowie Sędzia NSA Łucja Franiczek, Sędzia WSA Rafał Wolnik, Protokolant st. sekretarz sądowy Magdalena Dąbek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 grudnia 2012 r. sprawy ze skargi Syndyka Masy Upadłości "A" Spółka Akcyjna w upadłości likwidacyjnej w T. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w C. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji zezwalającej na zajęcie pasa drogowego oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją Starosty [...] z dnia [...] r., Nr [...] zatwierdzono projekt budowlany i udzielono Prezydentowi Miasta Z. pozwolenia na budowę kanalizacji sanitarnej dla rejonu nowego Z. w Z. na wskazanych działkach.

Następnie działając na wniosek "A" S.A. w T. (wykonawcy robót budowlanych), Zarząd Powiatu [...] decyzją z dnia [...] r. nr [...], działając na podstawie art. 40 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (t. jedn. Dz.U. z 2007 r. Nr 19, poz. 115 ze. zm.), orzekł o zezwoleniu firmie "A" S.A. na zajęcie pasa drogowego drogi powiatowej - ul. [...] w Z. w celu prowadzenia robót dotyczących budowy kanalizacji sanitarnej i naliczył opłatę z tego tytułu.

Wnioskiem z dnia [...] r. "A" S.A. w T. wystąpiła o stwierdzenie nieważności powyższej decyzji na podstawie art. 156 § 1 pkt 4 Kodeksu postępowania administracyjnego, wskazując że z uwagi na treść art. 39 ust. 3a ustawy o drogach publicznych, to inwestor winien wystąpić do właściwego organu o udzielenie zezwolenia na zajęcie pasa drogowego, a tym samym to on winien być adresatem decyzji i ponieść opłaty z tego tytułu. Zdaniem Spółki rozstrzygnięcie zostało skierowane do niewłaściwego podmiotu. Spółka nie posiadała również interesu prawnego, aby uzyskać zezwolenie na zajęcie pasa drogowego w sprawie, w której inwestorem był inny podmiot. Tym samym Spółka nie mogła być też adresatem obowiązku uiszczenia opłaty z tego tytułu. Legitymację procesową do ubiegania się o zezwolenie na zajęcie pasa drogowego ma tylko i wyłącznie inwestor. Według Spółki nie może takiego zezwolenia uzyskać wykonawca. Dotyczy to również sytuacji przeniesienia na wykonawcę robót, w drodze umowy cywilnoprawnej, obowiązku uzyskania zezwolenia i poniesienia kosztów zajęcia pasa drogowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00