Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 19 grudnia 2012 r., sygn. II SA/Bd 980/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Jarosław Wichrowski Sędziowie: Sędzia WSA Wojciech Jarzembski Sędzia WSA Małgorzata Włodarska (spr.) Protokolant Magdalena Gadecka-Kauczor po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 5 grudnia 2012 r. sprawy ze skargi Dyrektora Szpitala Wojewódzkiego w [...] na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] sierpnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej 1. uchyla zaskarżoną decyzję, 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu, 3. zasądza od Wojewody [...] na rzecz skarżącego kwotę [...] (trzysta siedemdziesiąt siedem) złotych, tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Wojewoda K. decyzją z dnia [...] nałożył na B. D. Dyrektora Szpitala we W. - skarżącego karę pieniężną w wysokości [...] zł za wprowadzenie czasowego zaprzestania działalności Oddziału Chirurgii Dziecięcej Szpitala Wojewódzkiego we W. z dniem [...], bez zachowania trybu określonego w art. 34 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. Nr 112, poz. 654; ze zm.), dalej powoływanej w skrócie jako ustawa. Ponadto na podstawie art. 35 ust. 2 ustawy zobowiązał skarżącego do zapłaty tej kary w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji oraz nadał decyzji na podstawie art. 35 ust. 1 ustawy rygor natychmiastowej wykonalności.

Uzasadniając swoje rozstrzygnięcie Wojewoda podkreślił, że nie było przesłanek do czasowego zaprzestania działalności leczniczej przez Oddział Chirurgii Dziecięcej na podstawie wskazanego przez skarżącego przepisu art. 34 ust. 8 pkt 1 ustawy, zgodnie z którym zaprzestanie działalności leczniczej może być spowodowane siłą wyższą, ponieważ skarżący już wcześniej był świadom faktu, że Oddział nie spełnia warunków szczegółowych wynikających z rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 29 sierpnia 2009 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego - załącznik nr 3, część I, pkt 5 (Dz. U. Nr 140, poz. 1143; ze zm.), w zakresie wymaganego stanu ilościowego lekarzy wykonujących świadczenia na tym Oddziale. Wojewoda wskazał, że już podczas kontroli przeprowadzonych w dniu [...] i w dniu [...] kontrolujący stwierdzili brak wymaganej prawem obsady Oddziału przez lekarzy specjalistów z dziedziny chirurgii dziecięcej. Skarżący był więc świadom nieprawidłowości i uwzględniając trudną sytuację kadrową zobowiązany był już wcześniej złożyć wniosek o czasowe zaprzestanie działalności Oddziału aby uniknąć narażania pacjentów na niebezpieczeństwo związane z brakiem odpowiedniej ilości wykwalifikowanego personelu lekarskiego. Skarżący mógł też, zdaniem organu przewidzieć, że w każdej chwili mogło dojść do sytuacji, w której zabraknie lekarza specjalisty chirurga dziecięcego. Był też świadom trudności w pozyskaniu drugiego, wymaganego przepisami prawa lekarza specjalisty. Ponadto Wojewoda podkreślił, że siłą wyższą jest przyczyna sprawcza zdarzenia o charakterze przypadkowym lub naturalnym (żywioły przyrody), nie do uniknięcia, taka, nad którą człowiek nie może zapanować lub jej przewidzieć, co w przedmiotowej sytuacji nie miało miejsca. Nie można więc, zdaniem organu usprawiedliwić zwłoki w decyzji o czasowym zaprzestaniu działalności Oddziału w trybie art. 34 ust. 8 ustawy i z tego względu nagłe zaprzestanie działalności z dniem [...], bez uzyskania zgody Wojewody w drodze decyzji administracyjnej należało uznać za niezgodne z prawem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00