Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 12 listopada 2012 r., sygn. III SA/Gl 395/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Mirosław Kupiec, Sędziowie Sędzia WSA Barbara Orzepowska - Kyć (spr.), Sędzia WSA Renata Siudyka, Protokolant Monika Rał, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 października 2012 r. przy udziale - sprawy ze skargi K. D. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w [...] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się wyroku; 3. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w [...] na rzecz strony skarżącej kwotę [...] zł (słownie: [...] złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Dyrektor Izby Skarbowej w K. decyzją z [...] r. nr [...] , po rozpoznaniu odwołania

K. D., utrzymał w mocy decyzje Naczelnika Urzędu Skarbowego w R. z [...] r. o numerach od [...] do [...] , określające wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od towarów

i usług za czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień i październik 2004 r. W podstawie prawnej decyzji przywołał m.in. art. 233 § 1 pkt 1 oraz art. 13 § 1 pkt 2 lit. a) ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm., w skrócie O.p.).

Przedstawiając dotychczasowy przebieg postępowania podatkowego, wskazał, że K. D. w okresie od czerwca do października 2004 r. zawyżył podatek naliczony obniżając podatek należny z faktur VAT wystawionych przez firmę "A" J. A. W toku postępowania kontrolnego organ I instancji stwierdził, że J. A. nie prowadził we własnym imieniu działalności gospodarczej i nie wykonywał żadnej czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Sporne faktury VAT były faktycznie wystawiane przez

T. K., który zajmował się wyszukiwaniem tzw. "słupów" dla potrzeb wprowadzania do obrotu podrobionego paliwa i zwerbował do tego celu J. A. Zarówno "zakup" na firmę "A" jak i dalsza "sprzedaż" oleju napędowego była fikcyjnym zdarzeniem gospodarczym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00