Orzeczenie
Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 20 listopada 2012 r., sygn. II SA/Bd 971/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Małgorzata Włodarska Sędziowie: Sędzia WSA Wojciech Jarzembski (spr.) Sędzia WSA Renata Owczarzak Protokolant Katarzyna Korycka po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 20 listopada 2012 r. sprawy ze skargi T. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego we W. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego dotyczącego podziału nieruchomości oddala skargę.
Uzasadnienie
Wnioskiem z dnia [...] marca 2012 r. T. W. wystąpił do Wójta Gminy F[...] o połączenie i ponowny podział nieruchomości działek gruntu nr [...] oraz nr [...] położonych w obrębie ewidencyjnym [...] gm. [...] stanowiących jego własność w trybie art. 98b ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami. Wójt Gminy [...] decyzją z dnia [...] czerwca 2012 r. nr [...], na podstawie art. 98b ust. 1 i 2 w zw. z art. 93 ust. 1 i 2, art. 96 ust. 1 ww. ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. oraz art. 104 § 1 Kpa wniosku nie uwzględnił. Wg organu połączenie i podział nieruchomości uregulowany w art. 98b ww. ustawy dotyczy różnych właścicieli albo użytkowników wieczystych, których nieruchomości ukształtowane są w sposób, uniemożliwiający im racjonalne zagospodarowanie. Dokonanie w takich okolicznościach podziału prawnego, polegającego na przeniesieniu przez dotychczasowych właścicieli, w zamian za części nieruchomości innych właścicieli uczestniczących w podziale, pozwala na takie ukształtowanie nieruchomości, że ich racjonalne zagospodarowanie staje się możliwe.
Od decyzji odwołał się T. W., wnosząc o jej uchylenie i orzeczenie, co do istoty sprawy zgodnie z wnioskiem ewentualnie uchylenie decyzji w całości i przekazanie sprawy do ponownego rozpatrzenia organowi pierwszej instancji. Wg skarżącego ów szczególny tryb postępowania ma zastosowanie w przypadku nieruchomości stanowiących przedmiot własności lub użytkownika wieczystego tak jednego i kilku podmiotów. Istotne jest również, aby połączeniu i ponownemu podziałowi podlegała więcej aniżeli jedna nieruchomość.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right