Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 11 września 2012 r., sygn. II SA/Bd 578/12

 

Dnia 11 września 2012 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Elżbieta Piechowiak Sędziowie: sędzia WSA Małgorzata Włodarska sędzia WSA Grzegorz Saniewski (spr.) Protokolant: Krzysztof Cisewski po rozpoznaniu w II Wydziale na rozprawie w dniu 11 września 2012 roku sprawy ze skargi Wojewody [...] na uchwałę Rady Gminy [...] z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie opłaty za świadczenia udzielane przez oddział przedszkolny przy szkole podstawowej 1. stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały, 2. stwierdza, że zaskarżona uchwała nie podlega wykonaniu.

Uzasadnienie

Dnia [...] r. Rada Gminy [...] działając na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.) oraz art. 14 ust. 5 i art. 6 ust 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256 poz. 2572 ze zm., zwanej w skrócie "u.s.o.") podjęła uchwałę nr IX/40/11 w sprawie opłat za świadczenia udzielane przez Punkt Przedszkolny przy Szkole Podstawowej im. [...] prowadzony przez[...].

Wojewoda [...] w dniu [...] r. wniósł o stwierdzenie nieważności powyższej uchwały w całości zarzucając jej naruszenie przepisu art. 14 ust. 5 u.s.o.

Skarżący wskazał, że art. 14 ust. 5 pkt 1 upoważnia radę gminy do określenia opłat za świadczenia udzielane przez przedszkole publiczne w czasie przekraczającym wymiar zajęć określany przez radę gminy, który nie może być krótszy niż 5 godzin dziennie (art. 6 ust. 1 pkt 2 u.s.o.).Tymczasem w zdaniu pierwszym § 2 ust. 1 zaskarżonej uchwały rada gminy ograniczyła się tylko do zapisu, że płatne są świadczenia wykraczające poza realizację podstawy programowej. Regulacja ta, która jako kryterium i wymiar odpłatności przyjmuje realizację podstawy programowej wychowania przedszkolnego nie znajduje oparcia w art. (w skardze oczywista omyłka - "§") 6 ust. 1 pkt 2 u.s.o.. Przepis ten bowiem wyraźnie wskazuje na konieczność określenia wymiaru zajęć nieodpłatnych w jednostkach czasowych, jakimi są godziny.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00