Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 2 sierpnia 2012 r., sygn. II SA/Wr 287/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Zygmunt Wiśniewski Sędziowie Sędzia WSA Olga Białek Sędzia NSA Halina Kremis (sprawozdawca) Protokolant Agata Szlachetka po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 2 sierpnia 2012 r. sprawy ze skargi A. H.-P., M. P. i B. H. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie warunków zabudowy dla realizacji inwestycji pn. "zmiana branży wykonywanych usług w istniejącym budynku produkcyjno-usługowym z przeznaczeniem na zakład obróbki kamienia, zmiana cyklu technologicznego, remont ogólny" oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] r. nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w W., działając na podstawie art. 138 § 2 Kodeksu postępowania administracyjnego oraz art. 59 ust. 1, art. 60 ust. 1, art. 61 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. Nr 80, poz. 717) oraz § 3 i § 9 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (Dz.U. Nr 164, poz. 1588), po rozpatrzeniu odwołania B. B.-W. i R. W., od decyzji Wójta Gminy D. z dnia [...] r. Nr [...] w sprawie odmowy ustalenia warunków zabudowy dla realizacji inwestycji pn. "Zmiana branży wykonywanych usług w istniejącym budynku produkcyjno-usługowym z przeznaczeniem na zakład obróbki kamienia, zmiana cyklu technologicznego, remont ogólny" na działce nr [...], obręb P. D. - uchyliło decyzję Wójta Gminy D. i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ pierwszej instancji.

W uzasadnieniu decyzji organu I instancji wskazano, że Wójt Gminy D. po przeanalizowaniu wniosku o wydanie decyzji o warunkach zabudowy stwierdził, iż wcześniejszy sposób użytkowania budynku, którego dotyczy wniosek inwestora, (przepompownia wody) nie jest zaliczany do zabudowy produkcyjnej ani zabudowy usługowej, lecz stanowi obiekt infrastruktury technicznej służący zaopatrywaniu ludności w wodę. Dla potrzeb ustalenia warunków zabudowy dokonano analizy istniejącej zabudowy i zagospodarowania terenu, zgodnie z wymogami rozporządzenia w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Dalej stwierdzono, że działki sąsiednie dostępne z tej samej drogi publicznej nie są zabudowane w sposób pozwalający na określenie wymagań dotyczących nowej zabudowy w zakresie kontynuacji funkcji, parametrów, cech i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu, w tym gabarytów i formy architektonicznej obiektów budowlanych oraz intensywności wykorzystania terenu. Zaznaczono, że działki rozumiane są jako sąsiedztwo urbanistyczne, a nie bezpośrednio przylegające do omawianej działki. Organ rozpatrując zgromadzony materiał stwierdził, iż w obszarze zabudowanym występuje zabudowa zagrodowa w gospodarstwie rolnym, zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna oraz zabudowa usługowa - budynek Ochotniczej Straży Pożarnej. W obszarze analizowanym nie występuje zabudowa produkcyjna. Ponadto Wójt stwierdził w toku analizy, że na działkach położonych poza granicami obszaru analizowanego, przy drodze wojewódzkiej są zlokalizowane obiekty o funkcji produkcyjnej i usługowej, w tym zakłady obróbki kamienia. Organ stwierdził, że występowanie takiej zabudowy na obszarze wsi P. D., poza granicami obszaru analizowanego, nie może stanowić podstawy do wydania decyzji o warunkach zabudowy. Planowana funkcja zabudowy stoi w sprzeczności z istniejącą funkcją zabudowy sąsiedniej. Wprowadzenie zabudowy produkcyjnej na działce nr [...] jest sprzeczne z istniejącą funkcją terenu, tj. zabudową mieszkaniową jednorodzinną, zabudową zagrodową w gospodarstwie rolnym i zabudową usługową. Lokalizacja produkcji na przedmiotowej działce spowoduje powstawanie uciążliwości akustycznych dla działek sąsiednich.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00