Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 4 lipca 2012 r., sygn. II SA/Wr 183/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ireneusz Dukiel (sprawozdawca) Sędziowie Sędzia NSA Halina Kremis Sędzia WSA Anna Siedlecka Protokolant Agata Szlachetka po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 4 lipca 2012 r. sprawy ze skargi E. Z. na postanowienie D.Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego we W. z dnia .... w przedmiocie nałożenia grzywny w celu przymuszenia oddala skargę.

Uzasadnienie

D. Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego we W. (dalej jako organ II instancji lub w skrócie DWINB) decyzją z dnia 15 września 2010 r., Nr [...], utrzymał w mocy decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego powiatu grodzkiego J. G. (dalej jako organ I instancji lub w skrócie PINB) z dnia 29 czerwca 2010 r., Nr [...], nakazującą J. Z. i E. Z. rozbiórkę drewnianego budynku gospodarczego usytuowanego na posesji przy ul. C. [...] w J.G..

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu prawomocnym wyrokiem z dnia 20 kwietnia 2011 r., sygn. akt II SA/Wr 669/10 oddalił skargę E. Z. na powyższą decyzję DWINB, wskazując m. in. w uzasadnieniu, iż: "Wykonanie budynku drewnianego nie było zgodne z przepisami prawa budowlanego, o ile nawet zgodę na jego wybudowanie wyraził ówczesny właściciel nieruchomości. Popełnienie samowoli budowlanej nie musi być wykazane dokumentem. Z dokonanych i przytoczonych przez organ, nie budzących wątpliwości ustaleń faktycznych wynikało, że budynek ten nie był objęty pozwoleniem na budowę z 1987 r., a ponadto że według oświadczenia skarżącego nie został wybudowany na podstawie odrębnego pozwolenia na budowę. Skarżący pozostawał bowiem w błędnym przeświadczeniu, że wykonanie budynku drewnianego nie wymagało pozwolenia na budowę. Z ustaleń tych wynikało niewątpliwie, że budynek drewniany nie miał pozwolenia na budowę. Nie było również możliwości zalegalizowania tej samowoli budowlanej."

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00