Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 30 listopada 2016 r., sygn. II SA/Sz 953/16
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Sokołowska, Sędziowie Sędzia WSA Renata Bukowiecka-Kleczaj (spr.),, Sędzia NSA Danuta Strzelecka-Kuligowska, , po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 30 listopada 2016 r. sprawy ze skargi K. W. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w S. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie nałożenia grzywny w celu przymuszenia oddala skargę.
Uzasadnienie
Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w [...] postanowieniem z dnia [...]r. nr [...] działając na podstawie art. 122 § 1-3 w zw. z art. 119, art. 20 § 1 pkt 4, art. 64a § 1 pkt 1, art. 121 § 2 i 4 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, nałożył na K.W., grzywnę w celu przymuszenia w wysokości [...] zł z powodu uchylania się zobowiązanego od wykonania obowiązku określonego w decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w [...] nr [...] z dnia [...] r., wzywając go zarazem do wpłacenia tej kwoty w terminie 14 dni od dnia doręczenia postanowienia. Organ wezwał zobowiązanego do wykonania obowiązku określonego w tytule wykonawczym nr [...] z dnia [...] r.
W uzasadnieniu postanowienia organ wskazał, że PINB w [...] decyzją
z dnia [...] r. nr [...] nakazał K.W. rozbiórkę werandy, garażu blaszanego oraz budynku gospodarczego zrealizowanych na działce oznaczonej numerem geodezyjnym [...] w m. [...] samowolnie, bez wymaganego prawem zgłoszenia. Obowiązek ten nie został wykonany, mimo doręczenia zobowiązanemu w dniu [...] r. upomnienia. W dniu [...] r. PINB w [...] jako wierzyciel, a zarazem organ egzekucyjny obowiązków o charakterze niepieniężnym wystawił tytuł wykonawczy nr [...] i skierował go do egzekucji, informując jednocześnie o zastosowaniu środka egzekucyjnego w postaci grzywny w celu przymuszenia i następnie wykonania zastępczego.