Orzeczenie
Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 13 lipca 2012 r., sygn. I SA/Wr 518/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tomasz Świetlikowski (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Ewa Kamieniecka, Sędzia WSA Maria Tkacz-Rutkowska, Protokolant Magdalena Dworszczak, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 13 lipca 2012 r. sprawy ze skargi A sp. j. z siedzibą we W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów działającego przez Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia [...] stycznia 2012 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług I. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną; II. zasądza od Ministra Finansów na rzecz strony skarżącej kwotę [...] ([...]) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Przystępując do rozstrzygania Sąd uwzględnił stan faktyczny i prawny sprawy j/n.
A spółka jawna z/s we W. zwróciła się do Ministra Finansów z wnioskiem o udzielenie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku od towarów i usług (dalej: podatek VAT).
Z opisanego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, że spółka świadczy usługi
w zakresie m. in. trwałej zabudowy wnęk na indywidualne zamówienie klienta. Usługi te wykonuje z elementów zakupionych u producenta lub dystrybutora. W przypadku usługi realizowanej dla klienta w obiektach objętych społecznym programem mieszkaniowym, spółka stosuje obniżoną stawkę podatku VAT (8%), uwzględniając zastrzeżenia z art. 41 ust. 12b i 12c ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U.
z 2011 r., nr 177, poz. 1054 ze zm. - dalej u.p.t.u.).
W związku z powyższym spółka sformułowała zapytanie, czy przy wykonywaniu usługi trwałej zabudowy wnęk prawidłowo stosuje obniżoną stawkę VAT, zgodnie z art. 41 ust. 2 w zw. z ust. 12-12c u.p.t.u., czyli 8%, obowiązującą do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f?
W ocenie spółki, przy wykonywaniu opisanej usługi zastosowanie ma obniżona stawka podatku VAT (8%). Jej zdaniem, usługa ta spełnia wymogi dla uznania jej za "modernizację" obiektu budowlanego, o której mowa w art. 41 ust. 12 u.p.t.u. Spółka podkreśliła, że kwalifikowanie trwałej zabudowy wnękowej do modernizacji potwierdzają zapisy rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 r. w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy (Dz. U. nr 156, poz. 788 - dalej: rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa), jak również definicja terminu "modernizacja" zawarta
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right