Orzeczenie
Wyrok WSA w Warszawie z dnia 13 kwietnia 2011 r., sygn. III SA/Wa 2417/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Sylwester Golec, Sędziowie Sędzia WSA Bożena Dziełak, Sędzia WSA Jolanta Sokołowska (sprawozdawca), Protokolant st. sekr. sąd. Anna Kurdej, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 kwietnia 2011 r. sprawy ze skargi Z. K. na postanowienie Ministra Finansów z dnia [...] lipca 2010 r. nr [...] w przedmiocie pozostawienia bez rozpatrzenia wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług oddala skargę
Uzasadnienie
Zaskarżonym postanowieniem z dnia [...] lipca 2010 r. Dyrektor Izby Skarbowej w W., na podstawie art. 239, art. 233 § 1 pkt 1 oraz art. 169 § 1 w związku z art. 14g § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm., dalej: "O.p.") oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), utrzymał w mocy postanowienie własne o pozostawieniu bez rozpatrzenia wniosku Z. K. z dnia 28 stycznia 2010 r. o wydanie interpretacji indywidualnej.
Z akt sprawy wynika, iż Z. K. w dniu 1 lutego 2010 r. złożyła wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług. W przedstawionym we wniosku zdarzeniu przyszłym wskazała, iż zamierza rozpocząć działalność gospodarczą w formie agencji artystycznej. Będzie działać na rachunek artysty, lecz w imieniu własnym. Planuje zawierać umowy np. z Filharmonią, Teatrem Narodowym - dalej zw. zamawiającym, we własnym imieniu na rzecz artysty. Przedmiotem umowy będzie zapewnienie udziału tego artysty na koncercie, czy innej imprezie artystycznej, na której będzie on wykonywał własny program artystyczny.
Wnioskodawczyni podała, że występ należy zaklasyfikować jako artystyczne wykonawstwo w rozumieniu ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zadaniem Wnioskodawczyni będzie reprezentowanie aktora, a także pozyskanie producenta w taki sposób, aby całość obowiązków spoczywała na agencji. Umowy zawierane przez Wnioskodawczynię z zamawiającym będą normować również kwestie dotyczące pracy artystów, przeprowadzania prób, wysokość wynagrodzenia przysługującą artyście oraz uzgadniania terminów. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawczyni przejmie na siebie - jako agencja - całość obowiązków względem artysty, w zakresie wypłaty wynagrodzenia, sposobu wykonania umowy oraz odpowiedzialności za nienależyte wykonanie obowiązków artysty. Do zapłaty artyście zobowiązana będzie Wnioskodawczyni, której w dalszej kolejności przysługuje zapłata od zamawiającego i zwrot kosztów honorarium aktora.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right