Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 23 lutego 2010 r., sygn. I SA/Po 1124/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Karol Pawlicki Sędziowie NSA Maria Skwierzyńska WSA Małgorzata Bejgerowska /spr./ Protokolant st.sekr.sąd. Alicja Ajnbacher po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 lutego 2010r. sprawy ze skargi K. sp. z o.o. w P. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług I. uchyla zaskarżoną interpretację; II. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej działającego w imieniu Ministra Finansów na rzecz skarżącej spółki kwotę [...] zł ( [...] złotych ) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego; /-/ M. Bejgerowska /-/ K. Pawlicki /-/ M. Skwierzyńska
Uzasadnienie
Dyrektor Izby Skarbowej w P., działając jako organ upoważniony do wydania interpretacji w imieniu Ministra Finansów, na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm. - dalej w skrócie: "O.p.") stwierdził, w interpretacji indywidualnej z dnia [...], nr [...], że stanowisko K. Spółki z o. o. z siedzibą w P., przedstawione we wniosku, jest nieprawidłowe.
W uzasadnieniu powyższej interpretacji wskazano, że w dniu 2 lipca 2009 r. do organu wpłynął wniosek K. Spółki z o. o., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości obniżenia podatku należnego z tytułu wystawionych korekt faktur VAT. W powyższym wniosku podatniczka podniosła, że jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, dokonuje sprzedaży towarów oraz świadczenia usług na rzecz m.in. podmiotów krajowych, które dokumentuje fakturami VAT. Transakcje takie wiążą się między innymi z koniecznością korygowania obrotu poprzez wystawianie faktur korygujących, w przypadku, gdy np. nastąpi zwrot towaru, zmiana (obniżenie) ceny, pomyłka w ilościach bądź w cenie, a także w innych wypadkach (sytuacjach faktycznych), powodujących obniżenie podstawy opodatkowania dla celów podatku VAT. Wnioskodawczyni wskazała jednocześnie, że zamierza dokonywać obniżenia podstawy opodatkowania na podstawie wystawionych faktur korygujących w miesiącu ich wystawienia. Oznacza to, że spółka planowała dokonać obniżenia podatku należnego na podstawie wystawionej faktury korygującej, bez uzyskania potwierdzenia odbioru faktury korygującej.