Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 18 lipca 2012 r., sygn. II SA/Sz 464/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Mirosława Włodarczak-Siuda, Sędziowie Sędzia WSA Barbara Gebel, Sędzia NSA Iwona Tomaszewska (spr.), Protokolant Małgorzata Płocharska-Małys, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 18 lipca 2012 r. sprawy ze skargi E. L. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę.

Uzasadnienie

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny decyzją z dnia [...] r., nr [..] , działając w oparciu o art. 104 § 1 i 2 k.p.a., art. 5 pkt 4a ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz.U. z 2011 r., Nr 212, poz. 1263), nie stwierdził u E. L. choroby zawodowej - [...] poniżej 60% wartości należnej, wywołanej narażeniem na pyły lub gazy drażniące, jeżeli w ostatnich 10 latach pracy zawodowej co najmniej w 30% przypadków stwierdzono na stanowisku pracy przekroczenie najwyższych dopuszczalnych stężeń, wymienionej w poz. 5 wykazu chorób zawodowych określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz.U. Nr 105, poz. 869).

W uzasadnieniu organ stwierdził, że E. L. w dniu [...] r. została skierowana przez lekarza medycyny przemysłowej na badania do Poradni Chorób Zawodowych Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy z podejrzeniem choroby zawodowej określonej w poz. 5 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych.

Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy Centrum Leczenia i Profilaktyki , po przeprowadzeniu badań w kierunku opisanej w decyzji choroby zawodowej oraz analizie kart oceny narażenia zawodowego, w dniu [...] r. wydał orzeczenie lekarskie nr [...] o braku podstaw do rozpoznania u E. L. choroby zawodowej.

W orzeczeniu tym Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy podał, że E. L. w czasie pracy zawodowej od [...] r. była zatrudniona w Zakładzie Gazowniczym w na stanowiskach : [...] W okresie [...] r. przebywała na urlopach wychowawczych. Orzeczeniem lekarza orzecznika ZUS z dnia [...] r. została uznana za trwale częściowo niezdolną do pracy. Następnie w dniu [...] r. miała orzeczoną całkowitą niezdolność do pracy na okres [...] lat. Od [...] r. pozostaje na emeryturze i od tego roku ma także ustalony znaczny stopień niepełnosprawności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00