Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 15 lutego 2012 r., sygn. II SA/Go 11/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ireneusz Fornalik (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Marek Szumilas Sędzia WSA Michał Ruszyński Protokolant st. sekr. sąd. Monika Walentynowicz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 lutego 2012 r. sprawy ze skargi T.S. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] listopada 2010 r. nr [...] Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny uchylił decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] września 2010 r. nr [...] w odniesieniu do T.S. o braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej, tj. przewlekłej choroby obwodowego układu nerwowego wywołanymi sposobem wykonywania pracy - zespół cieśni w obrębie nadgarstka i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia. Organ odwoławczy wskazał, że organ I instancji wydając decyzję winien w prowadzonym postępowaniu kierować się zasadą prawdy obiektywnej wyrażoną w art. 7 k.p.a. zgodnie z którą organ administracji publicznej prowadzący postępowanie jest obowiązany dokonać wszechstronnej oceny okoliczności konkretnego przypadku na podstawie całego materiału dowodowego, a stanowisko wyrażone w decyzji uzasadnić zgodnie z wymaganiami k.p.a.. Nie ulega wątpliwości, że organ winien przeprowadzić dowody wskazane przez stronę, która może z takim żądaniem wystąpić na każdym etapie postępowania.

Nadto uzasadnienie faktyczne powinno zawierać wskazanie faktów, które organ uznał za udowodnione, dowodów na których się oparł, a także przyczyn z powodu których innym dowodom odmówił mocy dowodowej, a zatem będzie to ta część dowodów, która została przez organ oceniona negatywnie. Uzasadnienie prawne to wyjaśnienie podstawy prawnej decyzji z przytoczeniem przepisów, które wpłynęły na treść rozstrzygnięcia. Organ II instancji podkreślił, iż obowiązkiem organu stopnia podstawowego jest również kontrolowanie, czy wydane orzeczenie lekarskie, będące środkiem dowodowym i stanowiące z kolei podstawę wydania decyzji, wyjaśniło istotne dla rozstrzygnięcia sprawy okoliczności wymagające wiadomości specjalnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00