Wyrok WSA w Krakowie z dnia 6 lipca 2012 r., sygn. II SA/Kr 779/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Aldona Gąsecka - Duda (spr.) Sędziowie : WSA Wojciech Jakimowicz WSA Mariusz Kotulski Protokolant : Ewelina Knapczyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 lipca 2012 r. przy udziale Prokuratora Prokuratury Rejonowej w T. E.B. delegowanej do Prokuratury Okręgowej w T. sprawy ze skargi J.N. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w T. z dnia 29 marca 2012 r., nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za usunięcie drzew skargę oddala.
Uzasadnienie
Burmistrz B. decyzją znak [...] , wydaną dnia
[...] lutego 2012 r. na podstawie art. 88 ust. 1 pkt. 2, art. 85 ust. 1, 2 pkt.2 i art. 89 ust. 1, ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody ( tekst jednol. Dz. U. z 2009r, Nr 151, poz. 1220 z późn. zm.), w związku z obwieszczeniem Ministra Środowiska z dnia 15 października 2010 r. w sprawie stawek opłat za usunięcie drzew i krzewów oraz stawek kar za zniszczenie zieleni na rok 2011 (Mon. Pol. Nr 76, poz. 954), rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 22 września 2004 r. w sprawie trybu nakładania administracyjnych kar pieniężnych za usuwanie drzew lub krzewów bez wymaganego zezwolenia oraz za zniszczenie terenów zieleni, zadrzewień albo drzew i krzewów (Dz. U. Nr 219, poz. 2229), jak również art. 104 k.p.a., wymierzył J.N. administracyjną karę pieniężną w wysokości 26.246,37 zł.
za usunięcie bez wymaganego zezwolenia dwóch drzew gatunku żywotnik zachodni z terenu działki nr 1 położonej w miejscowości J. przy ul. [...] .
Orzekając w ten sposób podał, że niniejsze postępowanie wszczęto z urzędu w związku z pismem J.H. , który zwrócił się do Urzędu Miejskiego w B. o interwencję i dokonanie kontroli legalności usunięcia drzew przez J.N. z terenu powyższej działki, załączając materiał dowodowy w postaci zdjęć drzew oraz płyty CD.
W dniu 10 stycznia 2012 r. dokonano oględzin w terenie, gdzie ustalono, że po północnej stronie działki siedliskowej o nr 1 znajdują się dwa pnie po usuniętych drzewach - żywotnikach zachodnich. Drzewo żywotnika zachodniego rozwidlało się u podstawy pnia na kilka odrębnych pni, z których po usunięciu dwóch drzew, pozostały jeszcze trzy. Właściciel nieruchomości J.N. oświadczył, że w miesiącach wiosennych 2011 r., usunął dwa pnie drzewa, gdyż zacieniały rosnące w pobliżu drzewa owocowe, a pozyskane z wycinki gałązki wykorzystał do rozsady. Ponadto nie wiedział, że na wykonanie "przycinki"- gdyż tak traktował wycięcie dwóch żywotników, jest wymagane zezwolenie na ich usunięcie. Ustalono również, że drzewa które zostały usunięte były w wieku powyżej 10 lat. W miejsca gdzie znajdowały się drzewa dokonano pomiaru pozostałych po usunięciu drzew pni, przyjmując najmniejszy promień pnia. W trakcie dokonywania pomiarów właściciel nieruchomości oświadczył, że w budynku gospodarczym składowane są pnie po usuniętych drzewach. Okazał kłody żywotników, których obwody na wysokości 130 cm, wynosiły kolejno: 27 cm i 43 cm - pomiarów dokonano w obecności właściciela nieruchomości.