Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 20 czerwca 2012 r., sygn. I SA/Sz 184/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Kazimierz Maczewski, Sędziowie Sędzia WSA Marzena Kowalewska (spr.),, Sędzia WSA Joanna Wojciechowska, Protokolant Gabriela Porzezińska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 20 czerwca 2012 r. sprawy ze skargi T. S.A. z siedzibą w W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 4 stycznia 2012 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji w sprawie podatku od nieruchomości za 2007 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

T. S.A. z siedzibą W., reprezentowana przez doradcę podatkowego A. C., złożyła w dniu 11 października 2011 roku wniosek do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. o stwierdzenie nieważności decyzji Kolegium z dnia [...] roku znak:[...] , utrzymującej w mocy decyzję Burmistrza K. z dnia [...] znak: [...] w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania w podatku od nieruchomości za 2007 rok.

W wniosku Spółka wskazała, że decyzja Kolegium z dnia 13 września 2011 roku rażąco narusza art. 21 § 3 w związku z art. 207 § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8, z 2005 r., poz. 60 ze zm.), dalej w skrócie O.p., oraz art. 6 ust. 9 pkt 1 i art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 7 grudnia 1991 roku o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. Nr 95, z 2010 r., poz. 613 ze zm.) dalej w skrócie u.p.o.l., gdyż nie obejmuje, podobnie jak poprzedzająca ją decyzja organu I instancji, budek telefonicznych zadeklarowanych w jednej z dwóch, złożonych przez Spółkę, deklaracji podatkowych. Wobec powyższego Spółka uznała, że wydanie decyzji "częściowej", z pominięciem wszystkich obiektów budowlanych zadeklarowanych przez Spółkę do opodatkowania, stanowiło rażące naruszenie prawa, tj. przesłankę przewidzianą w art. 247 § 1pkt 3 O.p.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w S., decyzją z dnia [...] roku znak: [...] odmówiło stwierdzenia nieważności decyzji ostatecznej Kolegium z dnia [...] roku. Jak podało Kolegium decyzja ostateczna z dnia [...] r. dotyczyła opodatkowania gruntów, budynków związanych z działalnością gospodarczą oraz budowli, w tym linii kablowych. Postępowanie administracyjne nie obejmowało budek telefonicznych, gdyż jako przedmiot złożonej odrębnie deklaracji, mogły samodzielnie podlegać kontroli, a następnie odrębnemu wymiarowi podatku, ustalonego w odrębnej decyzji administracyjnej. Zdaniem Kolegium, decyzja, której dotyczyło żądanie stwierdzenia nieważności nie jest dotknięta wadą rażącego naruszenia prawa, na którą strona wskazała we wniosku, bowiem żaden przepis prawa nie obliguje organu podatkowego do objęcia jedną decyzją podatkową, wszystkich przedmiotów opodatkowania. Z tej przyczyny, w ocenie Kolegium, nie można mówić o rażącym naruszeniu prawa, na którą to przesłankę powołała się Spółka.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00