Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 10 maja 2012 r., sygn. III SA/Wa 986/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marek Kraus, Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Golat (sprawozdawca), Sędzia WSA Marek Krawczak, Protokolant referent stażysta Iwona Choińska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 maja 2012 r. sprawy ze skargi Prokuratora Rejonowego Prokuratury Rejonowej W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] września 2010 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia wysokości zobowiązania w podatku od nieruchomości za 2010 r. 1) uchyla zaskarżoną decyzję, 2) stwierdza, że uchylona decyzja nie może być wykonana w całości.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z [...] września 2010 r. nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w W., po rozpatrzeniu odwołania A. i W. T., uchyliło w całości decyzję Prezydenta m. W. z dnia [...] marca 2010 r. Nr [...] i ustaliło wysokość podatku od nieruchomości na rok 2010 z tytułu posiadania nieruchomości położonej w W. przy ul. K. [...] m [...] w kwocie 101,00 zł.

Z motywów rozstrzygnięcia zaskarżonej decyzji wynika, że Prezydent m. W. decyzją z dnia [...] marca 2010 r. ustalił A. i W. T. podatek od nieruchomości na 2010 r. w kwocie 521 zł.

W uzasadnieniu wskazał, że w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych, obowiązek podatkowy w zakresie podatku od nieruchomości od gruntu oraz części budynku stanowiących współwłasność ciąży na właścicielach lokali w zakresie odpowiadającym częściom ułamkowym wynikających ze stosunku powierzchni użytkowej lokalu do powierzchni użytkowej całego budynku. Natomiast w przypadku ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego - garażu, pomimo tego, że znajduje się on w budynku mieszkalnym i stanowi jego część, dla celów podatkowych traktowany jest jako odrębna nieruchomość i podlega opodatkowaniu jak za budynek pozostały.

Państwo A. i W. T. wnieśli odwołanie od powyższej decyzji, w części dotyczącej opodatkowania miejsca postojowego w garażu podziemnym. W ich ocenie organ pierwszej instancji błędnie zakwalifikował powierzchnię miejsca garażowego do kategorii budynków pozostałych, podczas gdy powinna ona zostać opodatkowana tak jak lokal mieszkalny.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00