Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 31 maja 2012 r., sygn. I SA/Ol 147/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Andrzej Błesiński, Sędziowie sędzia WSA Zofia Skrzynecka, sędzia WSA Renata Kantecka (sprawozdawca), Protokolant p.o. Specjalisty Monika Rząp, po rozpoznaniu w Olsztynie na rozprawie w dniu 31 maja 2012r. sprawy ze skargi M. S. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie zarzutów w postępowaniu egzekucyjnym oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżonym postanowieniem z dnia "[...]" Dyrektor Izby Skarbowej utrzymał w mocy postanowienie Dyrektora Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział z dnia. "[...]" w przedmiocie uznania za niezasadne zarzutów wniesionych przez M. S. na postępowanie egzekucyjne, prowadzone na podstawie wymienionych tytułów wykonawczych.
Z akt sprawy wynika, że Dyrektor Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział, działając jednocześnie jako wierzyciel i organ egzekucyjny, prowadzi egzekucję administracyjną wobec majątku M. S.j, na podstawie tytułów wykonawczych z dnia "[...]" o nr od "[...]" do "[...]", obejmujących należności z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne i ubezpieczenie zdrowotne za okres od lutego do czerwca 2002r. oraz Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych za okres od grudnia 2001r. do czerwca 2002r.
Wszczęcie egzekucji na podstawie ww. tytułów wykonawczych nastąpiło w wyniku doręczenia zobowiązanej tych tytułów w dniu "[...]" wraz z zawiadomieniami o zajęciu prawa majątkowego stanowiącego wynagrodzenie za pracę.
Pismami z dnia 22 listopada 2011r. zobowiązana wniosła zarzuty, na podstawie art. 33 pkt 1 ustawy z dnia 17 czerwca 1966r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (tekst jedn. Dz.U. z 2005r. nr 229, poz.1954 ze zm., dalej jako u.p.e.a.), w sprawie prowadzonego postępowania egzekucyjnego. Podniosła zarzut przedawnienia obowiązków określonych w tytułach wykonawczych i wniosła o umorzenie postępowania w trybie art. 59 §1 pkt 2 u.p.e.a. oraz o wstrzymanie jego wykonania. Uzasadniając zarzuty wskazała, że organ nie podjął od 2002r. żadnej czynności zmierzającej do ściągnięcia dochodzonych należności. Zaznaczyła, że do końca 2002r. okres przedawnienia zaległości składkowych wynosił 5 lat. Taki okres przedawnienia ma zastosowanie do składek, których termin płatności upłynął przed 1 stycznia 2003r. Wskazała nadto, że przedawnienie dotyczy także odsetek, które mają byt samodzielny i przedawniają się z upływem dwóch lat.