Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 24 kwietnia 2012 r., sygn. I SA/Kr 353/12

 

Sygn. akt I SA/Kr 353/12 | | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 24 kwietnia 2012 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Inga Gołowska, Sędzia: WSA Grażyna Firek (spr.), Sędzia: WSA Agnieszka Jakimowicz, Protokolant: Anna Boczkowska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 kwietnia 2012 r., sprawy ze skargi T. M. W., na postanowienie Ministra Finansów, z dnia 13 stycznia 2012 r. Nr [...], w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania, I. uchyla zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie z dnia 2 listopada 2011 r., II. zasądza od Ministra Finansów na rzecz skarżącego koszty postępowania w kwocie 457 zł (czterysta pięćdziesiąt siedem złotych).

Uzasadnienie

Minister Finansów postanowieniem z dnia 2 listopada 2011r., znak [...[, wydanym na podstawie art. 165a § 1 w zw. z art. 14b § 1 i art. 14h o.p. omówił wszczęcia postępowania w sprawie z wniosku T.M.W. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej alternatywnych zagadnień związanych z rozliczeniami podatkowymi akcjonariusza spółek komandytowo-akcyjnych, będącego osobą fizyczną.

W uzasadnieniu podano, że wnioskodawca wskazał szereg przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przedstawił zdarzenie przyszłe, polegające na tym, że planuje przystąpić do kilku spółek komandytowo-akcyjnych jako akcjonariusz, przykładowo przez nabycie ich akcji (odpłatne lub nie), wniesienie wkładu i objęcie akcji lub w wyniku przekształcenia innej spółki. Obecnie jest akcjonariuszem jednej spółki komandytowo-akcyjnej. Jako akcjonariusz będzie miał udział w zyskach spółek, który może otrzymać faktycznie na podstawie uchwały walnego zgromadzenia o wypłacie dywidendy. Wnioskodawca przedstawił też szereg zdarzeń gospodarczych, które mogą mieć wpływ na jego obowiązki podatkowe. Zaznaczył, że nie będzie akcjonariuszem stałym, tj. akcjami będzie obracał w celach zarobkowych; akcje będzie posiadać przez różne okresy czasu. W czasie posiadania przez niego akcji, zaistnieją różnego rodzaju zdarzenia szczególne, które zostały we wniosku wyliczone.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00