Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 8 lutego 2012 r., sygn. I SA/Gd 846/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Gorzeń (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Irena Wesołowska, Sędzia WSA Ewa Wojtynowska, Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Beata Jarecka, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 8 lutego 2012 r. sprawy ze skargi ,,A" Sp. z o.o. z siedzibą w G. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia 6 czerwca 2011 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiąc luty 2006 r. oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia 28 grudnia 2010 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego określił Spółce A. (dalej jako: "Spółka", "skarżąca") zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za poszczególne okresy rozliczeniowe od stycznia 2006 r. do listopada 2007 r. i od lutego 2008 r. do marca 2008 r. w sposób odmienny od deklarowanego przez Spółkę. W wydanej decyzji - w zakresie miesiąca lutego 2006 r., organ zakwestionował prawo podatnika do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury nr [...] z dnia 28 lutego 2006 r. wystawionej przez firmę C. za: "Demontaż kostki brukowej, ułożenie rur osłonowych arota, ułożenie kostki brukowej; Park Technologiczny G.", jako faktury nie dokumentującej rzeczywistej transakcji gospodarczej, a dodatkowo wystawionej przez podatnika korzystającego ze zwolnienia od podatku od towarów i usług
W uzasadnieniu organ I instancji wskazał, że zebrany materiał dowodowy, a w szczególności zeznania S. S., J. K. - oraz M. K., nie stanowią wiarygodnych dowodów wykonania prac objętych sporną fakturą. Organ I instancji uznał, że Spółka posługując się fakturą odnoszącą się do nierzeczywistej transakcji naruszyła art. 86 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 lit.a oraz art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm., dalej jako "u.p.t.u."). Dodatkowo naruszony został przepis art. 88 ust. 3 a pkt 1 lit. a u.p.t.u., oraz § 8 ust. 1 w związku z § 2 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 95, poz. 798 ze zm.), poprzez odliczenie podatku naliczonego z faktury wystawionej przez podatnika korzystającego ze zwolnienia w podatku od towarów i usług. W tej sytuacji organ podatkowy skorygował wykazaną przez podatnika w deklaracji VAT-7 za luty 2006 r. kwotę podatku naliczonego, stwierdzając, że Spółka zawyżyła podatek naliczony o kwotę 9.240,00 zł.