Wyrok WSA w Warszawie z dnia 5 stycznia 2012 r., sygn. II SA/Wa 1757/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Pisula - Dąbrowska Sędziowie WSA Iwona Dąbrowska Andrzej Kołodziej (spr.) Protokolant referent stażysta Marcin Borkowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 stycznia 2012 r. sprawy ze skargi J. J. na decyzję Szefa Służby Celnej z dnia [...] czerwca 2011 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby oddala skargę
Uzasadnienie
Dyrektor Izby Celnej w B. decyzją nr [...] z dnia [...] stycznia 2011 r., działając na podstawie art. 105 pkt 10 i art. 188 ust. 2 i ust. 5 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej (Dz. U. Nr 168, poz. 133 ze zm.), zwolnił J. J. ze służby w Izbie Celnej w B. z dniem doręczenia decyzji.
W uzasadnieniu podał, że na skutek wszczęcia przeciwko funkcjonariuszowi postępowania karnego o przestępstwo popełnione umyślnie, ścigane z oskarżenia publicznego, został on zawieszony w pełnieniu obowiązków służbowych na mocy decyzji Dyrektora Izby Celnej w B. nr [...] z dnia [...] stycznia 2009 r., na okres od 14 stycznia 2009 r. do 14 kwietnia 2009 r. Kolejną decyzją z dnia [...] kwietnia 2009 r. przedłużano okres zawieszenia do czasu zakończenia postępowania karnego.
Organ podniósł, że prowadzone przeciwko funkcjonariuszowi śledztwo zostało zakończone skierowaniem do Sądu Rejonowego w C. aktu oskarżenia, natomiast pismem z dnia [...] września 2010 r. Sąd ten poinformował, że postępowanie sądowe nie zostało zakończone. W związku z tym, że J. J. jest zawieszony w pełnieniu obowiązków służbowych od dnia 14 stycznia 2009 r., czyli ponad 12 miesięcy, zawieszenie ma charakter ciągły i związane jest z prowadzonym przeciwko niemu postępowaniem karnym, a przyczyna będąca podstawą zawieszenia nie ustała, wystąpiły przesłanki z art. 105 pkt 10 ustawy o Służbie Celnej, uzasadniające zwolnienie ze służby.
Organ wskazał też na negatywne konsekwencje długotrwałego zawieszenia wymienionego w pełnieniu obowiązków służbowych dla Służby Celnej, przejawiające się w szczególności dezorganizacją służby. Trwająca sytuacja zawieszenia funkcjonariusza w pełnieniu obowiązków służbowych utrudnia jej prawidłowe działanie, wymuszając dodatkowe obciążenie pracą innych funkcjonariuszy.