Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 15 grudnia 2011 r., sygn. VII SA/Wa 1787/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Machlejd (spr.), Sędzia WSA Leszek Kamiński, Sędzia WSA Tadeusz Nowak, Protokolant st. ref. Jakub Szczepkowski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 grudnia 2011 r. sprawy ze skargi A. B. i W. B. na decyzję Ministra Finansów z dnia [...] czerwca 2011 r. znak: [...] w przedmiocie odmowy umorzenia opłaty legalizacyjnej I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku; III. zasądza od Ministra Finansów solidarnie na rzecz A. B. i W.B. kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] czerwca 2011 r. znak [...] Minister Finansów, po rozpatrzeniu odwołania W. B. i A. B. od decyzji Wojewody [...] z dnia [...] lutego 2011 r. w przedmiocie odmowy umorzenia kwoty 25.000.00 zł (słownie: dwadzieścia pięć tysięcy złotych) opłaty legalizacyjnej ustalonej postanowieniem Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w D. z dnia [...] marca 2010 r., z tytułu legalizacji samowolnie wybudowanego budynku gospodarczego zlokalizowanego na działce nr [...], km. 16 przy ul. [...] w D., utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję.

W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że postanowieniem z dnia [...] marca 2010 r. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w D. ustalił wobec W. B. i A. B. opłatę legalizacyjną z tytułu legalizacji samowoli budowlanej wybudowanego budynku gospodarczego w D.. Pismem z dnia 26 listopada 2010 r. W. i A. B. zwrócili się do Wojewody [...] z wnioskiem o umorzenie ustalonej opłaty legalizacyjnej, wskazując, iż nie są winni powstania samowoli budowlanej, bowiem inwestorem był nieżyjący już L. B., od którego w drodze umowy dożywocia przejęli nieruchomość wraz ze znajdującym się na niej samowolnie wybudowanym budynkiem. Jednocześnie strony podniosły, iż wysokość opłaty legalizacyjnej przewyższa realną wartość budynku oraz osiągane przez nich dochody.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00