Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 25 listopada 2011 r., sygn. IV SA/Wr 762/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący : Sędzia NSA Henryk Ożóg, Sędziowie : Sędzia WSA Lidia Serwiniowska (sprawozdawca), Sędzia WSA Alojzy Wyszkowski, Protokolant : Aneta Januszkiewicz, po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 16 listopada 2011 r. sprawy ze skargi J.G. na czynność Komendanta Miejskiego Policji we W. w przedmiocie świadectwa służby oddala skargę
Uzasadnienie
Pismem z dnia [...] J. G. (dalej: skarżący) wniósł o sprostowanie świadectwa służby bowiem nie odpowiada przepisom prawa oraz zawiera nieprawdziwe informacje.
Skarżący wskazał, że: 1) data rozpoczęcia jego służby w policji jest nieprawdziwa ponieważ w dniu [...] był pracownikiem Okręgowej Dyrekcji Gospodarki Wodnej we W. (w aktach osobowych znajduje się odpis świadectwa pracy z ODGW). Zgodnie z przepisami prawa jako policjant nie mógł pracować jednocześnie w policji i ODGW. Nigdy nie występował o zgodę na dodatkowe zatrudnienie, 2) datą zakończenia jego służby jest dzień [...]. Wtedy to doręczono mu decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji we W. z dnia [...] o zwolnieniu z policji i od tej daty decyzja zaczęła wiązać strony. Decyzja nr [...] Komendanta Miejskiego Policji nie wywierała żadnych skutków prawnych ponieważ nie została skarżącemu doręczona. W postanowieniu z dnia [...] Komendant Wojewódzki ustalił datę doręczenia decyzji nr [...] na dzień [...]. Ustalenie to zostało obalone prawomocnymi, będącymi w obiegu prawnym, wyrokami sądów administracyjnych (WSA we Wrocławiu - sygn. akt IV SA/Wr 606/08 - oraz NSA - sygn. I OSK 1237/09). W powyższych orzeczeniach stwierdzono, że decyzja nr [...] Komendanta Miejskiego Policji we W. (dalej: Komendant) nie została skarżącemu doręczona i miało to istotne znaczenie dla sprawy. Komendant Wojewódzki Policji we W. miał zatem obowiązek wyjaśnić stan faktyczny sprawy i ponownie ustalić datę doręczenia decyzji. Faktyczne zwolnienie z policji nastąpiło dopiero od momentu doręczenia decyzji z dnia [...] Komendanta Wojewódzkiego Policji we W. W postępowaniach sądowych - sygn. akt SA/Wr 357/10 i OSK 34/11 sądy badały tylko podstawę prawną zwolnienia z policji. NSA stwierdził, że postępowanie administracyjne było dotknięte nieprawidłowościami. Do nich należy brak doręczenia decyzji nr [...]. Decyzja zaczęła wiązać strony dopiero od dnia [...], 3) podstawa prawna zwolnienia jest nieprawdziwa bowiem z zacytowanego przez Komendanta przepisu wynika, że skarżący jest osobą skazaną prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego. Jest to nieprawda. Skarżący nie był osobą karaną, skazaną przez sąd karny, 4) w świadectwie służby Komendant stwierdził, że "ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy nie przysługuje". Takie stwierdzenie nie rodzi żadnych skutków prawnych. Pozbawienie prawa do ekwiwalentu pieniężnego może nastąpić wyłącznie na podstawie jasno określonego przepisu prawnego.