Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 29 listopada 2011 r., sygn. II SA/Bk 570/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Grażyna Gryglaszewska, Sędziowie sędzia NSA Anna Sobolewska-Nazarczyk,, sędzia WSA Mirosław Wincenciak (spr.), Protokolant Marta Lawda, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 08 listopada 2011 r. sprawy ze skargi W. K. - F. U.-H. w A. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. z dnia [...] lipca 2011 r. nr [...] w przedmiocie uzgodnienia projektu decyzji dotyczącej udzielenia koncesji na wydobywanie kopalin. oddala skargę.
Uzasadnienie
Skarga została wywiedziona w następujących okolicznościach.
Starostwo Powiatowe w S. zwróciło się do Burmistrza S. o uzgodnienie projektu decyzji o udzielenie koncesji na wydobywanie kruszywa naturalnego ze złoża "[...]" na działce o nr 243 w obrębie P., gmina S., powiat s., województwo p. - dla W. K. prowadzącego działalność gospodarczą po nazwą F. z siedzibą w A.
Postanowieniem z dnia [...] kwietnia 2011 r. nr GR-7512. 1-5.2011 Burmistrz S., na podstawie 16 ust. 5 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. - Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. nr 228, poz. 1947 ze zm.), nie uzgodnił projektu decyzji Starostwa Powiatowego w S. na wydobycie kruszywa z ww. złoża. Powodem odmowy uzgodnienia było to, że zgodnie ze Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania miasta i gminy S. (uchwała nr [...] Rady Miejskiej w Sokółce z dnia [...] grudnia 1999 r. zmieniona uchwałą nr [...] Rady Miejskiej w Sokółce z dnia [...] marca 2005 r.) teren, na którym planowane jest przedsięwzięcie przeznaczony jest pod tereny rolne.
Z postanowieniem tym nie zgodził się W. K. i wniósł zażalenie Zaskarżonemu postanowieniu zarzucono:
1. naruszenie przepisów postępowania administracyjnego, tj. art. 6-10 kpa, art. 77-78 kpa, art. 81 kpa i art. 106 § 3 i 5 kpa, przez brak działania organu jedynie na podstawie przepisów powszechnie obowiązującego prawa, załatwienie sprawy bez uwzględnienia słusznego interesu strony i słusznego interesu społecznego, podejmowanie działań nie mających oparcia w przepisach prawa, przez co nie jest pogłębiane zaufanie obywatela do organów Państwa oraz kultury i świadomości prawnej obywatela, a w szczególności dokonanie oceny zebranego materiału w sposób dowolny, nie mający prawnego oparcia w przepisach prawa geologicznego i górniczego, ustawy o zagospodarowaniu i planowaniu przestrzennym, ustawy o swobodzie działalności gospodarczej ani w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania miasta i Gminy S. z dnia [...] grudnia 1999 r. zmienionym [...] marca 2005 r., co skutkuje pobieżnością uzasadnienia faktycznego i prawnego postanowienia, nierównym potraktowaniu odwołującego się wobec prawa i innych przedsiębiorców będących w takiej samej sytuacji i ograniczaniem mu prowadzenia legalnej działalności gospodarczej,