Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 3 lipca 2007 r., sygn. II SA/Ol 23/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędziowie Protokolant Sędzia WSA Hanna Raszkowska Sędzia WSA Adam Matuszak Sędzia WSA Irena Szczepkowska (spr.) Grażyna Wojtyszek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 lipca 2007 r. sprawy ze skargi Z. S. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia "[...]" r. nr "[...]" w przedmiocie uzgodnienie koncesji na wydobywanie kruszywa naturalnego oddala skargę. WSA/wyr. 1 - sentencja wyroku i*
UZASADNIENIE
Marszałek Województwa wystąpił do Wójta Gminy o uzgodnienie, na podstawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, koncesji dla Kopalni Surowców Mineralnych spółka z o. o. na wydobywanie kruszywa naturalnego ze złoża "[...]", położonego na działkach o numerach geodezyjnych: "[...]" i "[...]" obręb "[...]" oraz "[...]" , "[...]" , "[...]" , "[...]" obręb"[...]" , gmina "[...]".
Postanowieniem z dnia "[...]" r., nr"[...]" , wydanym na podstawie art. 16 ust. 5 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. Prawo geologiczne i górnicze Wójt Gminy uzgodnił rzeczoną koncesję na wydobywanie kruszywa naturalnego ze złoża "[...]". Z uzasadnienia tego postanowienia wynikało, iż teren, na którym wnioskodawca zamierza prowadzić wydobycie kruszywa naturalnego nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, natomiast w "Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy "[...]" objęte wnioskiem nieruchomości wchodzą w skład terenu, który został przeznaczony do wydobywania i eksploatacji kruszywa.
Zasadność powyższego postanowienia zakwestionowali w zażaleniu Z. S., Z. P. oraz J. i D. F., podnosząc, iż nie zgadzają się na wydanie koncesji Kopalniom Surowców Mineralnych Sp. z o.o., gdyż w ich ocenie spółka prowadzi eksploatację złoża kruszywa naturalnego (piasku i piasku ze żwirem) w sposób rabunkowy, nie przestrzegając przepisów ochrony środowiska. W szczególności doprowadziła do nieodwracalnego skażenia zbiornika wodnego eksploatacyjnego olejem przekładniowym "[...]". Eksploatacja tego zbiornika, powstałego w wyniku wydobywania kruszywa, odbywa się bez pozwoleń wodnoprawnych. Wydanie koncesji na eksploatację złoża jest jawnym naruszeniem praw żalących się jako współwłaścicieli i stron postępowania oraz zalegalizowaniem bezprawnych działań przedsiębiorcy. Ponadto żalący się zarzucili brak opracowania wpływu planowanej eksploatacji kruszywa na środowisko.