Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 24 listopada 2011 r., sygn. II SA/Bk 669/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Elżbieta Trykoszko, Sędziowie sędzia NSA Stanisław Prutis,, sędzia WSA Mirosław Wincenciak (spr.), Protokolant Marta Anna Lawda, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 24 listopada 2011 r. sprawy ze skargi D. T. Sp. z o.o. w O. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w B. z dnia [...] lipca 2011 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej oddala skargę

Uzasadnienie

Dyrektor Izby Celnej w B., decyzją z dnia [...].07.2011 r., o numerze [...], utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w S. z dnia [...].06.2011 r. nr [...], nakładającą na D. Sp. z o.o. z siedzibą w O., karę pieniężną w kwocie 3 000,00 złotych za wykonywanie przewozu drogowego bez uiszczenia wymaganej opłaty za przejazd na drogach krajowych, określoną w załączniku do ustawy o transporcie drogowym pod liczbą porządkową Lp. 4.1. Jako podstawę prawną decyzji wskazano następujące przepisy: art. 42 ust. 1, 2 i 3a, art. 87 ust. 1, art. 89 ust. 1 pkt 3, art. 92 ust. 1 i 4 oraz art. 93 ust. 1 ustawy z dnia 06.09.2001 r. o transporcie drogowym (t.j. Dz. U. z 2007 r. Nr 125, poz. 874 ze zm., w brzmieniu obowiązującym na datę orzekania przez organ I instancji), § 3 i § 4 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 05.06.2009 r. w sprawie opłat za przejazd po drogach krajowych (Dz. U. Nr 86, poz. 721 ze zm.) oraz art. 138 § 1 pkt 1 k.p.a.

Przebieg postępowania przedstawiał się następująco. W dniu 29.04.2011 r. w trakcie kontroli przeprowadzonej przez funkcjonariuszy Izby Celnej w B. w miejscowości B. na drodze krajowej nr 8, stwierdzono wykonywanie przewozu drogowego bez uiszczenia wymaganej opłaty za przejazd po drogach krajowych, przez wykonującą przewóz drogowy Spółkę D. Sp. z o.o. z siedzibą w O. Mianowice Pan K. N., kierujący pojazdem marki RENAULT o numerze rejestracyjnym [...] wraz z naczepą marki SCHWARZMULLER o numerze rejestracyjnym [...], przedstawił odcinek kontrolny karty opłaty miesięcznej Nr [...] z wypełnionym polem na numer rejestracyjny pojazdu, natomiast ww. odcinek nie był przedziurkowany w polu "rok, miesiąc, dzień", podobnie jak winieta samoprzylepna, która została naklejona na szybę. Protokół przedmiotowej kontroli [...] został podpisany przez kierującego pojazdem bez uwag. Wyjaśnienia odnośnie do niniejszej sprawy zostały przedstawione przez stronę w piśmie z dnia 11.05.2011 r. Strona wskazała, iż winę za brak przedziurkowania karty miesięcznej ponosi sprzedawca karty, bowiem to on - zgodnie z § 3 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 05.06.2009 r. w sprawie opłat za przejazd po drogach krajowych - winien przedziurkować miesięczną kartę opłaty, nie zaś kierujący pojazdem. Nadto strona poinformowała, iż kierowca nie był wyposażony w urządzenie do dziurkowania, bowiem zawsze posiadał on roczne karty opłaty drogowej; wskazała także, iż kierowca zgłaszał uwagi do protokołu kontroli, jak również przedstawił fakturę na zakup przedmiotowej karty opłaty drogowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00